Bahçeli: Depremi fırsat bilen sosyal medya farelerine göz yummayacağız

Bahçeli: Depremi fırsat bilen sosyal medya farelerine göz yummayacağız
Yayınlanma:
A+ A-
MHP lideri Devlet Bahçeli, Maraş'ta meydana gelen depremlere ilişkin açıklamada bulundu. Bahçeli, "Fay hatları Anadolu coğrafyasını bütünüyle kuşatmıştır. Bu gerçeği değiştirmemiz imkânsızdır. Coğrafyamızı yok saymamız mümkün değildir" dedi.

Artı Gerçek - Partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Maraş'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlere ilişkin, "Maalesef bilanço her iki depremde de çok ağırdır. Olumsuz hava koşullarından dolayı arama kurtarma çalışmaları güçlükle yapılmaktadır" dedi.

Sosyal medyadaki 'dezenformasyon' iddialarına da değinen MHP lideri, "Normal zamandaki gibi 'gözünün üzerinde kaşın var' gibi mesnetsiz eleştirilerin sergileneceği bir zaman olmadığı bilinmelidir. Provokasyon peşinde koşan vandallara, felaketi istismar etmeye gayret eden utanmazlara kesinlikle göz yummayacağız" ifadelerine yer verdi.

'OLUMSUZ HAVA KOŞULLARI ÇALIŞMALARI GÜÇLEŞTİRİYOR'

Bahçeli'nin açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Gündemimizin yegane konusu depremdir. Türkiye'mizin tamamı depremlerin ağırlık merkezlerinde yer almaktadır. Bu gerçeği değiştirmemiz imkansızdır. Coğrafyamızı yok saymamış mümkün değildir. Dün sabaha karşı saat 4.17'de Kahramanmaraş'ta şiddeti 7,7 olan bir deprem meydana gelmiş ve çok geniş bir alanda tesirini hissettirmiştir. Yine saat 13,24'te 7,6 büyüklüğünde yeni bir deprem daha yaşanmıştır. Maalesef bilanço her iki depremde de çok ağırdır. Olumsuz hava koşullarından dolayı arama kurtarma çalışmaları güçlükle yapılmaktadır. 1939 ve 1999 depremlerinden sonra en feci doğal afetle karşı karşıya kalmıştır. Şu ana kadar 3 bin 381 vatandaşımız hayatını kaybederken 20 bin vatandaşımız yaralanmış, binlerce vatandaşımız da taş ve beton yığınlarının altından kurtarılmıştır. Depremde can veren bütün vatan evlatlarına cenabı Allah'tan rahmetler niyaz ediyorum.

'DEVLET VE HÜKÜMET TEYAKKUZDADIR'

MHP olarak felaket haberini alır almaz bir genel başkan yardımcımızın başkanlığında, milletvekillerimizin de iştirakiyle heyet teşkil edip afet bölgesine gönderdik. Bu heyetimiz devletin arama kurtarma faaliyetleriyle uyumlu olmak kaydıyla depremden etkilenmiş il ve ilçelerimizde destek ve yardım temelli çalışmalarını ifa edecektir. Bütün parti teşkilatlarımız ve Ülkü Ocaklarımız gönüllü olarak arama kurtarma çalışmalarına katılacaktır. İhtiyaç olan kansa kan vereceğiz, emekse emek vereceğiz, üzerimize göçen binaları mutlaka kaldıracağız. Her dava arkadaşımın bu süreçte sorumlu, duyarlı ve fedakar davranması içten beklentimdir. Milletimizle tek yumruk olup zorlukları muhakkak aşacağız. Devlet ve hükümet deprem bölgesinde teyakkuzdadır. Bütün imkanlar seferber edilmiştir.

'DEPREMİ FIRSAT BİLEN SOSYAL MEDYA FARELERİNE GÖZ YUMMAYACAĞIZ'

Depremi fırsat bilen sosyal medya farelerine, provokasyon peşinde koşan vandallara, ajitasyon yapan çıkarcılara, felaket i istismar etmeye gayret eden utanmazlara kesinlikle göz yummayacağız, müsaade etmeyeceğiz, müsamaha göstermeyeceğiz.Hangi yokuşu gördük de düzlüğüne ulaşamadık.Hangi geceyi gördük de sabahına uyanamadık.

"Bugün aynı zamanda partimizin 54'üncü kuruluş yıldönümüyle ilgili kısa ve öz bir değerlenir yapıp toplantıyı bitirmeyi düşünüyorum. Milliyetçilik ve millet sevgisi kuşkusuz bizim tekelimizde değildir. Herkes milliyetçi olabilir hatta olmalıdır. Milliyetçiler her zeminde bulunabilir, kaldı ki bulunmalıdır. Hepsine saygı duyarız. Ancak milliyetçiliği hayatın her alanında uygulanabilir siyasal bir yönetim projesi olarak benimseyen tek parti MHP'dir. Partimizin kuruluşuyla milliyetçilik, yalnızca bir aydın hareketi olmaktan çıkmış hem siyasallaşmış hem de toplumsallaşmıştır."

NE OLMUŞTU?

Merkez üssü Maraş olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki deprem, 10 ili etkiledi.

Açıklanan son resmi verilere göre, binlerce yurttaş yaşamını yitirdi, 20 binden fazla kişi de yaralandı. Enkaz altında kalan insanlar kurtarılmayı beklerken enkazdan kurtulanlar da dondurucu soğukla mücadele ediyor.

Pek çok yurttaş, bir çok ilde yaşanan depreme ilişkin müdahalenin yetersiz kaldığını ve bazı bölgelerde enkaz başlamadığını belirtti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar