Diyarbakır’daki Nagihan Akarsel eyleminde gözaltına alınan altı kişi serbest bırakıldı

Diyarbakır’daki Nagihan Akarsel eyleminde gözaltına alınan altı kişi serbest bırakıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Diyarbakır'da Nagihan Akarsel’in katledilmesine dair yapılan eylemde gözaltına alınan, aralarında gazetecilerin de olduğu altı kişi serbest bırakıldı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Süleymaniye kentinde silahlı saldırıya uğrayan Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi ve editörü Nagihan Akarsel'in katledilmesini kınamak için dün Diyarbakır’da yapılan protesto eyleminde gözaltına alınan altı kişi serbest bırakıldı.

Hazal Park'ta yapılan açıklamada gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Eylem Akdağ, Gazeteci Azat Taşkın, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Diyarbakır İl Başkanı Salih Sargın, Vedat Saçan, Fermander Kardeş ve Pehlivan Jiyan Şurzan, Yenişehir ilçesindeki Şehitler Polis Karakolu'na götürülmüştü.

Altı kişi hakkında "2911 Sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu'na muhalefet etmek" ve "Örgüt propagandası yapmak" suçlamalarıyla işlem yapıldı. İfade işlemlerinde, "Kimin talimatıyla geldiniz?" sorusu ile "Şehid namirin" sloganının sorulduğu öğrenildi.

Altı kişi, saatler süren ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılmak üzere sağlık kontrolü için Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Buradaki işlemlerinin ardından gece 02.20’de serbest bırakıldılar

(MA)