Ekrem İmamoğlu: Muharrem İnce'yle görüşmede İzmir adaylığı konuşulmadı

Ekrem İmamoğlu: Muharrem İnce'yle görüşmede İzmir adaylığı konuşulmadı
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'ye İzmir adaylığını teklif ettiği iddialarına "İzmir'in adı bile geçmedi" yanıtını verdi. Akşener'in CHP'li belediyelere eleştirisi için de "Üstüme alınmadım" dedi.

Artı Gerçek - İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Muharrem İnce ile görüşmesine ilişkin konuştu. İmamoğlu, İnce ile görüşmesinin 'olağan' olduğunu belirterek "Muharrem İnce ile saygı çerçevesinde dertleştik, sohbetimizde İzmir'in adı bile geçmedi" dedi.

"Özellikle büyük şehirlerimizde ulaşım hizmetlerinin başarısından söz etmek mümkün değil” diyen İYİ Parti lideri Meral Akşener'e yanıt veren İmamoğlu, "Biz Sayın Akşener'le çok önemli metro hatlarını beraber açtık. Hiç üstüme alınmadım" dedi.

İmamoğlu, "Sayın İnce ile görüşmemiz doğal. Yeni nesil siyaset var olduğu. Hiç öyle bir konu geçmedi. Bilgi paylaşımı olabilirdi. İzmir'in adı bile geçmedi" dedi.

Ekrem İmamoğlu, yerel seçimde CHP'ye iş birliği teklifini reddeden İYİ Parti Genel İdare Kurulu kararıyla ilgili ise "İYİ Parti'nin GİK kararına saygı duyuyoruz. Toplumsal taban isterse İstanbul ve Türkiye için tekrar görüşmek mümkündür" değerlendirmesinde bulundu.

'ÇOK MUTLU OLDUĞUMU İFADE ETTİM'

İmamoğlu, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ile görüştüklerini ve önümüzdeki günlerde yeni görüşmeler yapabileceklerini söyledi.

İmamoğlu, "Muharrem İnce'yle uzun yıllara dayalı bir ilişkiye sahibiz. Karşılıklı çok sevgi ve saygı kapsamı içerisinde dertleştiğimiz, sohbet ettiğimiz anlar geçmişte de oldu. Böylesi bir görüşme arzusunu keyifle karşıladım, bir araya geldik. Yoğun bir biçimde İstanbul odaklı ve İstanbul'da güçlü bir şekilde destek olma arzusunu paylaştı. Ben de çok mutlu olduğumu ifade ettim. İstanbul'un başarısıyla ilgili görüş alışverişinde bulunduk. Yine buluşabiliriz. Bizim buluşmalarımızın olağanüstü bir şeymiş gibi algılanmasına üzülüyorum. Ben İBB Başkanıyım.

'YENİ NESİL SİYASETİ YÜRÜTTÜĞÜMÜZÜ BİLMENİZİ İSTERİM'

Partimde de önemli bir geçmişim var. Bu ve buna benzer parti içi veya parti dışı görüşme imkanına sahip birisiyim. Parti kurumsalı ve kurumsal ahlakım gereği bu ve benzeri görüşmeleri elbette Sayın Genel Başkanım Özgür Özel'le de istişare ederiz. Çok uygar, yeni nesil bir genel başkan ve belediye başkanı ilişkisi yürütüyoruz. Hem şeffaflığıyla, ilişki düzeyiyle, keyifli bir ilişki zemini yürütüyoruz. Hem Sayın İnce'yle görüşmemiz doğal ve bundan sonraki görüşmelerimiz de mümkün hem de Sayın Genel Başkanımızla bu süreci yönetirken hem şeffaflığımızla hem samimiyetimizle örnek bir süreci, yeni nesil siyaseti yürüttüğümüzü bilmenizi isterim" dedi.

İZMİR VE YALOVA İDDİALARINA YANIT

Muharrem İnce'nin adının İzmir ve Yalova'da belediye başkanlığı için konuşulduğu iddialarına yönelik İmamoğlu, şunları söyledi:

"Hiç öyle bir konu dahi geçmedi Konuşulabilir ve bilgi paylaşımı olabilirdi ama geçmedi. Kod adı İzmir ise İzmir'in adı bile geçmedi sohbetimizde."

AKŞENER AÇIKLAMASI

İmamoğlu Akşener'in grup toplantısında büyükşehir belediyelerini eleştirmesinin sorulması üzerine ise "Meral Akşener beni mi kastediyor acaba, ben anlayamadım. Ben İstanbul'u duymadım. Hiç üstüme alınmadım" diye konuştu.

'AKŞENER İLE BİRLİKTE İSTANBUL'DA ÇOK ÖNEMLİ METRO HATLARINI BERABER AÇTIK, YİNE AÇARIZ'

İmamoğlu şunları söyledi:

Ben İstanbul ismini duymadım konuşmasında ben üstüme alınmadım. Belki başka bir şehri kastetmiştir. Genelleme yaparak bir tespitte bulunduğunu düşünüyorum. Hiç üstüme alınmadım. Biz Genel Başkan Meral Akşener ile birlikte İstanbul'da çok önemli metro hatlarını beraber açtık. Yine açarız.

Cumhuriyet Halk Partimize de ittifak ortağımız İYİ Parti'ye de çok gururlu bir beş yıl yaşattığımızı söyleyebirim. Hiç üstüme alınmadım. Sayın Akşener'in de bizi kastettiğini düşünmüyorum. Sayın Akşener ile görüşmeler akşamdan sabaha kesilmez. Genel İdare Kurulu, partinin karar alma mekanizmasıdır. Bu karara hepimiz saygı duyarız."

'AKŞENER'İN DE BİZİ KASTETTİĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM'

İmamoğlu, Akşener'in açıklamalarına yönelik devamında şu ifadeleri kullandı:

"Ben İstanbul ismi duymadım konuşmasında, ben mi kaçırdım. Üstüme alınmadım. Niye okları çevirdiniz anlamadım. Belki başka bir şeyi kastetmiştir Sayın Akşener. Ben o içerik bölümünü dinledim, içinde İstanbul yok. Genelleme yaparak bir tespitte bulunduğunu düşünüyorum. Hiç üzerime alınmadım. Sayın Meral Akşener ile İstanbul'un çok önemli metro ve tramvay hatlarını birlikte açtık, inşallah yine açarız. Başka projeleri de birlikte açtık. Gururla bu 5 yılı bizi destekleyen, ittifakımız olan bir partiye de CHP'ye de çok keyifli bir 5 yılı yaşattığımızı da verilerimizle biliyorum. O yüzden hiç üzerime alınmadım. Sayın Akşener'in de bizi kastettiğini düşünmüyorum.

'İYİ PARTİLİ VE CHP'Lİ BELEDİYELERİN BU DAYANIŞMAYI YAPTIKLARINI DUYUYORUM'

Sayın Akşener ve İYİ Parti ile ve teşkilatlarıyla görüşmeler akşamdan sabaha kesilmez. GİK tabii ki partinin karar alma mekanizmasıdır. Buna hepimiz saygı duyarız. Toplumsal tabandaki sesleri duymak ve bu seslerin yanı sıra teşkilatlara olan yansımasını da hissederek, bir sorumluluk varsa vazife varsa tekrar görüşmek mümkündür. Sadece İstanbul'da değil Türkiye'nin birçok yerinde bu görüşmelerin yapıldığını, İYİ Partili ve CHP'li belediyelerin de yaptığını ve yeni talip olan insanların da yine ilişki kurarak bu dayanışmayı yaptıklarını duyuyorum. Bugün bunu soruyorsunuz belki 5-6 gün sonra bambaşka bir soru sorabilirsiniz."


MUHARREM İNCE İDDİASI

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'nin görüştüğü, İnce'nin CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterileceği iddia edilmişti.

AKŞENER NE DEMİŞTİ?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, geçen salı günü partisinin grup toplantısında mayıs seçimleri üzerinden CHP'yle yapılan ittifaka ve işbirliğini reddetmelerine yönelik eleştirilere yönelik sert açıklamalarda bulunmuştu.

CHP ile ittifak olasılığına kapıyı tamamen kapıyı kapatan Akşener, mayıs seçimlerinde aday olarak görmek istediği İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve yine aday olarak görmek istediği başka bir isim olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın yönettiği büyük şehirlerdeki ulaşım hizmetini eleştirmişti.

Akşener, "Ülkemizde özellikle büyük şehirlerimizde ulaşım hizmetlerinin başarısından söz etmek mümkün değil. Gelişmiş ülkelerdeki şehirlerle kıyasladığımızda ulaşım hizmetleri hem nitelik hem nicelik açısından beklentileri karşılayamıyor. İktidarın yerel yönetimlerini bakışını dikkate aldığımızda bu durum hiç şaşırtıcı değil. Her seçimden önce Berlin'i, Paris'i vaat ediyorlar ancak Delhi'nin, Cakarta'nın kaosuna mahkum ediyorlar" sözlerini sarf etmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar