Erdoğan: 81 ilde tek iktidar Cumhurbaşkanı ve kabinesidir

Erdoğan: 81 ilde tek iktidar Cumhurbaşkanı ve kabinesidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçim yenilgisinin ardından kabinede değişiklik yapılacağı iddialarına yanıt verdi. Erdoğan, 14-28 Mayıs seçimlerini hatırlatarak "81 ilde tek iktidar Cumhurbaşkanı ve Kabinesidir. Kabinemiz de görevinin başındadır" dedi.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine'de büyük bir değişiklik olacağı ve de Erdoğan'ın AKP Genel Başkanlığını bırakabileceğine dair iddialara sosyal medya hesabı üzerinden yanıt verdi.

Türkiye'de 'yerel iktidar' ve 'merkezi iktidar' diye ikili bir yapı oluşturulmak istendiğini iddia ederek muhalefeti hedef aldı ve şu ifadeleri kullandı:

'81 İLİMİZDE TEK BİR İKTİDAR VARDIR: CUMHURBAŞKANI VE KABİNESİ'

"Birileri kendilerince “yerel iktidar”, “merkezî iktidar” diye Türkiye’de ikili bir yapı ihdas etmeye çalışıyor.

Bu tarz söylemler, demlendikleri ittifak ortaklarına diyet borcu ödeme hamleleri değilse ham bir hayalden ibarettir.

81 ilimizde tek bir iktidar vardır, o da 14-28 Mayıs seçimleriyle milletin ülkeyi yönetme vazifesi verdiği Cumhurbaşkanı ve kabinesidir.

Dün 16’ncı toplantısını yaptığımız kabinemiz de görevinin başındadır.

Sapla samanı karıştırmaya çalışanları, daha fazla vakit kaybetmeden bu gerçekle yüzleşmeye davet ediyorum.

Siyasetin ve ülkenin gündeminin içi boş tartışmalarla meşgul edilmesini doğru bulmuyoruz.

Biz Türkiye’ye ve milletimize daha iyi hizmet edebilmek adına ne yapılması gerekiyorsa onu yapmanın derdindeyiz."

ÇELİK: CUMHURBAŞKANIMIZIN TAKDİRİDİR

AKP MKYK toplantısı ardından konuşan AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise kabine değişikliği iddialarıyla ilgili şunları söyledi:

"MYK'de, Bakanlar Kurulu'nda değişim olacaksa bu sayın Cumhurbaşkanımızın takdiridir kuşkusuz. Cumhurbaşkanımız uygun gördüğünde bir tasarrufta bulunur."

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ İDDİASI

Gazeteci Kürşad Oğuz, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından ikinci parti konumuma düşen AKP ve genel başkanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik bir takım kulis bilgileri paylaşmıştı.

Oğuz, açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

'BÜYÜK BİR TEDİRGİNLİK HAKİM'

"Benim konuştuğum isimler diyor ki 'Şu an partideki herkes tedirgin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ne yapacağını kimseye söylemiyor, sadece aileden birkaç kişiyle konuşuyor' dendi. Mesela Ramazan'da da orucunu açıp, namazını kılıp tekrar kendi odasına çekiliyormuş. Şu anda ne yapacağı kestirilemiyormuş. Büyük bir tedirginlik hakimmiş.

'AKP GENEL BAŞKANLIĞINI BIRAKABİLİR'

Özellikle Kabine'de büyük bir değişiklik yapacağı konuşuluyor. MKYK ve MYK için de değişiklikler konuşuluyor. AKP'nin nisandaki kongresinin kasımda olacağı söyleniyor. Benim konuştuğum isimler çok enteresan bir şey daha söylediler. Ben bunun gerçekleşeceğini zannetmiyorum. Konuştuğum kişiler 'Cumhurbaşkanı Erdoğan AKP Genel Başkanlığını bırakabilir' dediler." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar