Erdoğan, ABD'de 820 kişiye kimlik verdi

Erdoğan, ABD'de 820 kişiye kimlik verdi
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'taki Türkevi'nde yaptığı konuşmada, "820 Ahıskalı, Türk vatandaşlığını kazandı" dedi. Konuşmasının ardından vatandaşlığa geçenlere kimliklerini verdi. Erdoğan ayrıca Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk'la görüştü.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak TC-TRK ile Birleşmiş Milletler (BM) 78'inci Genel Kurulu'na katılmak üzere dün ABD'nin New York şehrine gitti. New York'ta bulunan Türkevi'ne geçen Erdoğan, görüşmelerini burada gerçekleştirdi.

Erdoğan, 5 gün sürecek New York mesaisinde ilk olarak Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili ile görüştü.

MUSK GÖRÜŞMEYE KUCAĞINDA OĞLUYLA GELDİ

Erdoğan, daha sonra Tesla ve SpaceX'in Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk'la bir araya geldi. Musk, Türkevi'ne kucağında oğlu ve korumalarıyla birlikte geldi.

musk.jpg

FABRİKA VE TEKNOFEST DAVETİ

Görüşme basına kapalı gerçekleşirken, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Erdoğan'ın, Tesla'nın 7'nci fabrikasını Türkiye'de kurması için çağrı yaptığı belirtildi. Erdoğan, Türkiye'nin uzay programı kapsamında atılan ve atılacak adımlarda SpaceX ile işbirliği imkanlarının doğabileceğini belirterek, Musk'ı İzmir'de düzenlenecek TEKNOFEST'e davet etti.

Musk'ın ise, Erdoğan'ın, 27 Eylül-1 Ekim'de İzmir'de düzenlenecek TEKNOFEST'e ailesiyle katılması yönündeki daveti üzerine, bundan memnuniyet duyacağını söylediği aktarıldı.

AHISKALILARA KİMLİK TÖRENİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ahıskalıların Türkiye vatandaşlığını kazanmaları için gerekli adımları attıklarını belirterek, süreci hızlandıracaklarını söyledi.

New York'taki Türkevi'nde Ahıskalılara hitaben konuşma yapan Erdoğan, savaşın başlamasının ardından Ukrayna'daki 1000 Ahıskalı aileyi Erzincan ve Ahlat'a yerleştirdiklerini anlattı.

Vatandaşlık konusuna da değinen Erdoğan, şu açıklamayı yaptı:

"2022 yılından bu yana İçişleri Bakanlığımızın desteği ve büyükelçiliklerimiz, başkonsolosluklarımız ve Dünya Ahıska Türkleri Birliğinin katkılarıyla 820 soydaşımız Türk vatandaşlığını kazandı. İnşallah biraz sonra sizleri temsilen kardeşlerimize Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarını takdim edecek, bu sevinci hep birlikte yaşayacağız. İşlemleri devam eden 578 soydaşımız için de çalışmalarımızı süratle tamamlayacağız."

Erdoğan, konuşmasının ardından Türkiye vatandaşlığına geçenlere kimliklerini verdi.

'ABD İLE İŞBİRLİĞİNİ DAHA DA İLERLETECEĞİZ'

Erdoğan, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) tarafından Rockefeller Plaza'da düzenlenen akşam yemeğinde yaptığı konuşmada ise, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin günden güne geliştiğini söyledi. Erdoğan "Başkan Biden ile dostluk ve işbirliğimizin güçlendirilmesi hususlarında mutabık kaldık. Sayın Biden ile kurulmasını kararlaştırdığımız stratejik mekanizma, ülkelerimiz arasındaki diyalogun derinleştirilmesine katkı sağlıyor. Önümüzdeki dönemde işbirliğimizi ortak çıkarlar temelinde daha da ilerleteceğiz" dedi.

SOYLU, 'HAİN OLARAK NİTELENDİRİLECEKTİR' DEMİŞTİ

Erdoğan'ın bu sözleri, seçim sonrası İçişleri Bakanlığı koltuğunu kaybeden Süleyman Soylu'nun cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turundan hemen önce 26 Mayıs'ta yaptığı açıklamayı hatırlattı. Soylu, NTV canlı yayınında "Türkiye'de, bundan sonra kim Amerikan eksenli politika yaparsa, altını çizerek söylüyorum; bundan sonra bu ülkede hain olarak nitelendirilecektir" demişti.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar