Erdoğan: Avrupa ile ortak geleceğimiz olamaz

Erdoğan: Avrupa ile ortak geleceğimiz olamaz
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl koridorunun genişletilmesi için pazar günü Putin ve Zelenskiy ile görüşeceğini söyledi. Avrupa Birliği'ni ise eleştiren Erdoğan "Teröristleri himaye eden Avrupa ile ortak geleceğimiz olamaz" dedi.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) ve ABD'ye yönelik eleştirilerde bulundu. ABD'den F-16 savaş uçağı alımı konusunun çözüme kavuşturulamadığını belirten Erdoğan "Yunanistan'ın Adalar'ına silah gönderiyorsun biz hâlâ parasını verdiğimiz halde F-16 meselesini bir türlü çözemedik" dedi.

Erdoğan, İstanbul’da TRT World Forum'da yaptığı konuşmada, tahıl koridorunun genişletilmesi için pazar günü Rusya ve Ukrayna devlet başkanlarıyla görüşeceğini söyledi.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

TÜRK DİZİLERİ 150 ÜLKEYE ULAŞIYOR: İstanbul sadece tabi ve tarihi güzelliklerle değil, ev sahipliği yaptığı dizi ve filmlerle de bilinmektedir. Toplam 150 ülkede 600 milyon kişiye ulaşan Türk dizileri, Türkiye'nin doğru tanıtımında önemli rol oynuyor. Yurt dışı seyahatlerimizde ülkemize hiç gelmediği halde bize sempatik bir şekilde Türkçe kelimelerle hitap eden kişilerle karşılaşıyoruz.

HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI: Küresel krizlerin ve istikrarsızlıkların yüzde 60'ı Türkiye'nin etrafında yaşanıyor. Bu anlamda forumun temasını çok isabetli buluyorum. Artık hiç kimse dünyanın herhangi bir yerinde sorunu görmezden gelme lüksü yoktur, insanlığın ortak geleceği için herkes elini taşın altına koymalıdır. Biz üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz.

RUSYA'YA YÖNELİK AKIL DIŞI POLİTİKALARI ONAYLAMADIK: Rusya-Ukrayna savaşı bölge ve dünya için çok ciddi maliyetler oluşturuyor. Savaşın kazananı, barışın ise kaybedeni olmaz. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü savunurken, Rusya'ya yönelik akıl dışı politikaların yürütülmesini onaylamadık. İstanbul hala kalıcı barış için en ideal zemin.

İKİ LİDERLE GÖRÜŞECEĞİM: Kritik ürünlerin sevkiyatının durması küresel çapta gıda krizine neden oldu. Pazar günü Putin'le görüşmem olmam olacak. İstiyoruz ki tahıl koridorunu genişletelim. Zelenskiy ile görüşmem olacak. Tüm dünya samimi gayretlerimizi destekliyor.

AVRUPA İLE ORTAK GELECEĞİMİZ OLAMAZ: Onca fedakarlığa rağmen bilhassa birliğimizi ve beraberliğimizi tehdit eden terör örgütleriyle mücadelemizde yalnız bırakıldığımızı asla unutmayacağız. Terör örgütlerine destek veren himaye eden tarafı olduğu her meselede karşısında yer alan Avrupa ile ortak gelecek hayali kurmamızın zor olduğu açıktır. AB tam üyeliği sürecinde bize uygulanan örtülü ambargoları nice sorunları saymıyorum bile. NATO'da beraberiz de bu terör örgütlerine bunca silah mühimmat, araç, gereç, silahı nasıl gönderirsin? Yok böyle şey diyorlar. Teröristlerle verdiğimiz mücadelede bize kalkıp kimse hesap soramaz.

F-16 MESELESİNİ BİR TÜRLÜ ÇÖZEMEDİK: Ege'de ve Akdeniz'de Yunanistan'ı destekleyerek provokatif eylemlerine destek verenlere eyvallah etmeyeceğiz. Yunanistan'ın Adalar'ına silah gönderiyorsun biz hala parasını verdiğimiz halde F-16 meselesini bir türlü çözemedik. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar