Erdoğan: İran'a karşı tek ses olanlar şimdi İsrail'e dur demeli

Erdoğan: İran'a karşı tek ses olanlar şimdi İsrail'e dur demeli
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tanzanya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısında İran'ın İsrail saldırısına değinerek Batı'ya seslendi: İran'ın misillemeleri karşısında tek bir ses olarak tepki verebildiklerini gördük. Şimdi de İsrail'e dur demeleri gerekiyor.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tanzanya Cumhurbaşkanı Samia Suluhu Hassan'ı resmi törenle karşıladı ve basına kapalı görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan ve Hassan, görüşmenin ardından ortak basın toplantısında açıklamalar yaptı. İsrail saldırısı altındaki Gazze'ye ilişkin konuşan Erdoğan, İran'ın İsrail'e olan saldırısına da değinerek "Bir an önce acil ve kalıcı ateşkes sağlanmalı, sonrasında ise iki devletli çözümü hayata geçirmeye dönük adımları hemen atmalıyız. Bu hafta batılı ülkelerin İran'ın misillemeleri karşısında tek bir ses olarak tepki verebildiklerini gördük. Aynı aktörlerin şimdi de tek ses olarak İsrail'e dur demeleri gerekiyor" dedi.

Tanzanya Cumhurbaşkanı Hassan'ın ziyareti için, "Bu ziyaret iki ülke arasında bir dönüm noktası" ifadelerini kullanan Erdoğan "Ticaret hacmimizi 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

Ayrıca iki ülke arasında 6 anlaşma imzalandı.

Erdoğan'ın açıklaması şöyle:

"Bu ziyaret iki ülke arasında bir dönüm noktası olacak. Ticaret hacmimizi 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde çabalarımızı bu yönde yoğunlaştıracağız. Yarın İstanbul'da düzenlenecek Türkiye Tanzanya iş forumu bu açıdan önemli bir adım olacaktır. Ülkeyi baştan başa saracak demiryolu projesinin büyük bir kısmının bir Türk şirket tarafından inşa ediliyor olması bizim için gururdur.

'TERÖRLE MÜCADELE'

Görüşmelerimizde terörle mücadeleyi de ele aldık. Terör örgütleri arasında ayrım yapmayan Türkiye bu konudaki deneyimlerini de paylaşmıştır. FETÖ terör örgütü ile mücadele kapsamında Tanzanya'dan beklentilerimizi paylaştık. İnşallah bu görüşme sonrasında Tanzanya tarafından da etkili ve somut adımlar göreceğiz. Afrika kıtasının gönlümde hep müstesna bir yeri oldu. Kıtaya 50'den fazla ziyaret gerçekleştirdim. Kıtayla ilişkilerimizi geliştirme kararlılığımız bakidir. Dünya 5'ten büyüktür şiarımızın Afrika dostlarımızdan da yankı bulması doğru yolda olduğumuzun işaretidir.

'İSRAİL'İN GÜNDEMİ ÇARPITMASINA İZİN VERİLMEMELİ'

7 Ekim'den bu yana 34 binden fazla Filistinli İsrail tarafından şehit edildi. 195 gündür son asrın en büyük katliamlarından biri Gazze'de yaşanıyor. Gazze'deki katliamları durdurmak için daha fazla çaba harcamalıyız. Bir an önce acil ve kalıcı ateşkes sağlanmalı, sonrasında ise iki devletli çözümü hayata geçirmeye dönük adımları hemen atmalıyız. Bu hafta batılı ülkelerin İran'ın misillemeleri karşısında tek bir ses olarak tepki verebildiklerini gördük. Aynı aktörlerin şimdi de tek ses olarak İsrail'e dur demeleri gerekiyor. İsrail'in gündemi çarpıtma, Gazze'deki vahşeti gizleme, gündemden düşürme teşebbüslerine fırsat verilmemelidir. İmzalanan 6 anlaşmanın hayırlı olmasını diliyorum." (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar