Erdoğan Katar’da yıllarca 'katil' dediği Sisi ile selamlaştı

Erdoğan Katar’da yıllarca 'katil' dediği Sisi ile selamlaştı
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan 2022 Dünya Kupası’nın açılış maçı için Katar'a gitti. 2022 FIFA Dünya Kupası'nın açılışı dolayısıyla liderlere verilen resepsiyonda Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi ile selamlaştı.

Artı Gerçek- Mısır'da Müslüman Kardeşler iktidarına Sisi liderliğindeki ordunun darbe yapması ve yönetimi ele geçirmesinden sonra Türkiye ve Mısır arasında liderler düzeyindeki ilk buluşma Katar'da gerçekleşti.

2022 FIFA Dünya Kupası'nın açılışı dolayısıyla liderlere verilen resepsiyonda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi bir araya geldi. Erdoğan, Sisi ile gülümseyerek el sıkıştı.

Erdoğan, Sisi hakkında daha önce “Darbeyle başa geçen şu andaki zalim Sisi, 50'ye yakın kişiyi idam etmiştir. Batı bu idamlara sessiz kalmıştır. Avrupa ülkeleri idamı yasaklarken, katil Sisi'nin davetine icabetle oradaki toplantıya iştirak etmişlerdi” ifadelerini kullanmıştı.

NE OLMUŞTU?

Türkiye-Mısır ilişkileri, 2014’te Mısır’da Müslüman Kardeşler iktidarına Sisi liderliğindeki ordunun darbe yapması ve yönetimi ele geçirmesinin ardından kopmuştu.

Bir süre önce normalleşme süreci başlamış, 9 yıl aradan sonra bakan düzeyindeki ilk ziyaret gerçekleştirilmiş ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Mısır’a gitmişti.

Öne Çıkanlar