Erdoğan'dan Altılı Masa'ya 'adaylık' yanıtı: Size rağmen milletim hem aday hem de cumhurbaşkanı yapacak

Erdoğan'dan Altılı Masa'ya  'adaylık' yanıtı: Size rağmen milletim hem aday hem de cumhurbaşkanı yapacak
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gençlerle bir araya geldiği Bilecik'te 'üçüncü kez adaylık' tartışmalarına yanıt verdi. Altılı Masa'yı hedef alan Erdoğan, "Size rağmen milletim hem aday hem de cumhurbaşkanı yapacak" ifadelerini kullandı.

Artı Gerçek - Bilecik'te düzenlenen “Kökümüz Mazide, Gözümüz Atide” programında gençlerle buluşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Altılı Masa ne diyor? 'Aday olamaz' diyor. Size rağmen milletim hem aday yapacak hem de cumhurbaşkanı yapacak" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendi adaylığını açıklamasının üzerine 'üçüncü kez adaylık' tartışmaları hararetlendi. Son olarak 26 Ocak'ta bir araya gelen ve yaklaşık on saat süren toplantı sonrası altılı masa tarafından paylaşılan ortak açıklamada, Erdoğan’ın üçüncü defa aday olmasının mümkün olmadığı vurgulanmıştı.

Erdoğan, katıldığı programda üçüncü kez aday olamayacağına yönelik tartışmalar hakkında açıklamada bulundu. Erdoğan konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Gençler, unutmayın ben de size aşığım. Milletimizin asırlık yorgunluğunu, asırlık çilelerini sırtlanan bir gençlik olarak hayata tutunma mücadelesi verdik. Bu uğurda nice arkadaşımızı ya bedenen ya fikren kaybettiğimiz dönemler oldu. Hamdolsun tüm bu badireleri atlatarak belediye başkanı, başbakan, cumhurbaşkanı olarak milletimize hizmet etme şerefine eriştik. Ne diyorlardı? 'Muhtar bile olamaz' diyorlardı. Ama benim milletim bu kardeşinizi, ağabeyinizi bu ülkede cumhurbaşkanı yaptı. Şimdi altılı masa ne diyor? 'Aday olamaz' diyor. Size rağmen milletim hem aday yapacak hem de cumhurbaşkanı yapacak. Ve tabii o zaman kilonuz da ortaya çıkacak. Bakalım kaç kilosunuz?"

'FİNLANDİYA'YLA İLGİLİ FARKLI BİR MESAJ VEREBİLİRİZ'

Konuşmasında İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik sürecine dair değerlendirmelerde de bulunan Erdoğan, "İcabında Finlandiya'yla ilgili farklı mesaj verebiliriz. Finlandiya'yla ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak" dedi.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

- "Biz geçmiş günleri yaptığımız eser ve hizmetlerle hatırlayarak tarihe havale ediyor, gelecek günleri de Rabb'imizin takdirine bırakıyoruz.

- Şu fotoğraf gençlerimizi, kendi adamlarına yaptıkları şekilde, ne diyor? Gel deyince gelen, git deyince giden, istedikleri gibi yönlendirebilecekleri bir güruh sananlara da ibret olsun.

- Seçilme yaşını 30'dan 25'e indiren kim? Biz indirdik. Ne dedik? Yetmez, seçme ve seçilme olarak 25'ten 18'e kim indirdi, biz.

- Türkiye ortanca yaşı 33 olan bir ülke olarak dünyanın en genç nüfuslu devletleri arasındaki yerini korumaktadır.

- Böyle bir nüfusu hala 1940'ların, 1970'lerin, 1990'ların zihniyetiyle yönetmeye talip olmak en başta gençlerimize hakarettir.

- Ülkemizin e-Devlet Kapısı ile kamu hizmetlerinin neredeyse tamamına yakınını dijitale taşıdığından habersiz olanların zihin dünyaları henüz Cilalı Taş Devri'nden Yontma Taş Devri'ne geçmenin şaşkınlığını yaşıyor. Görüntülü konuşmayı ileri teknoloji sananları, 2023 Türkiye'sini tanımaya, ülkemizin özellikle e-Devlet altyapısını öğrenmeye çağırıyorum Bay Kemal.

- Rahmetli Özal'ın çok güzel bir sözü vardı. Özal, bu zihniyet için 'Bizim yaptıklarımıza onların hayalleri bile yetişemez.' diyordu. Biz de bugün karşımızdakilerin gündemlerine, söylemlerine, duruşlarına bakıp aynı hissiyata kapılıyoruz.

- Dışarıdakiler, her gün bir başka küresel medya kuruluşunu devreye sokarak 14 Mayıs için bizzat sahaya inme ihtiyacı hissettiler."

Öne Çıkanlar