Erdoğan'ın adaylığına ilişkin bir açıklama da Mustafa Şentop'tan

Erdoğan'ın adaylığına ilişkin bir açıklama da Mustafa Şentop'tan
Yayınlanma:
A+ A-
AKP Sözcüsü Ömer Çelik'in ardından TBMM Başkanı Mustafa Şentop da Erdoğan'ın adaylığına dair açıklamada bulundu. Şentop, "Bu tartışma bir siyasi tartışma olarak yürütülüyor" dedi.

Artı Gerçek - TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Erdoğan'ın üçüncü kez cumhurbaşkanı adaylığının kabul edilmesi sonrası yapılan itirazlar üzerine konuştu.

Şentop, "Anayasa 94. Madde, Meclis Başkanı’nın hangi konularda sınırlama içinde olduğunu ifade ediyor. Hukuki konuda konuşamayacağına dair anayasal bir tanım yok. Bu tartışma bir siyasi tartışma olarak yürütülüyor" dedi.

Mustafa Şentop, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Bu konuya dair ben daha önce konuştum. Anayasa değişikliğini ve dayanak gösterilen 101. Madde’yi görüşen, bununla ilgili bir komisyon raporu hazırlayan Anayasa Komisyonu’nun o dönemki başkanı olarak ifade ediyorum. 2017’de bu durumu öngörerek komisyon raporuna koyduk. 'Kanun yürürlüğe girdikten sonraki olaylara uygulanacaktır. Önceki dönemde cumhurbaşkanı seçilenlerin yeniden iki defa seçilme hakkı olacaktır' diye hükmü koymuşuz.

'İSPAT ETMEYE ÇALIŞANLAR VAR'

Bu konuda iki makale yazdık, hukukçu olarak. Kamuoyundaki tüm tartışmaları gözden geçirerek hukuki tartışma şeklinde makale yazdım. Bu konuyu bir tek cümle kullanarak ve o cümleyi tekrarlayarak ispat etmeye çalışanlar var. Bugün bir avukat arkadaşımız, 'Meclis Başkanı bu konuda konuşamaz. Meclis Başkanı tarafsızdır' diyor.

'HUKUKEN HİÇBİR SORUN YOK'

Anayasa 101’e göre, bir kişinin en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçileceği ifadesinin olduğu madde, 30 Nisan 2018’de yürürlüğe girmiştir. Hukukta kural şudur. Bir kanun hükmü yürürlüğe girdikten sonraki olaylara uygulanır. 2018’den sonra Türkiye’de bir defa seçim yapılmıştır, cumhurbaşkanımız bir defa aday olmuş ve seçilmiştir. 14 Mayıs seçimi 30 Nisan 2018’den sonraki ikinci seçimdir. İkinci defa adaylığı söz konusudur. Sayın Cumhurbaşkanının adaylığı için bir istisna hükmüne ihtiyaç yoktur. Hukuken hiçbir sorun yok."

ÇELİK: ENGEL YOK

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adaylığının önünde hiçbir engel olmadığını iddia ederek, "Cumhurbaşkanımızın bu seçimlerde yeniden aday olduğunu aylar öncesinden açıklamıştık. Nitekim usulüne uygun şekilde adaylık başvurusu yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

"Cumhurbaşkanımızın adaylığı önünde hiçbir engel yoktur" iddiasında bulunan Çelik, "Cumhurbaşkanımızın bu seçimlerde yeniden aday olduğunu aylar öncesinden açıklamıştık. Nitekim usulüne uygun şekilde adaylık başvurusu yapılmıştır" dedi.

ERDOĞAN'IN ADAYLIĞI TARTIŞMASI

Anayasa'nın 101. maddesine göre, bir kişi en fazla 2 dönem cumhurbaşkanı seçilebiliyor. Muhalefet, Erdoğan'ın 2014 ve 2018'de cumhurbaşkanı seçildiği için yeniden aday olamayacağını belirtiyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar