Erdoğan'ın 'AYM' açıklamasına Kılıçdaroğlu'ndan tepki: 'Hukuk düzeninin tekliği'nden 'Saray düzeninin tekliği'ne

Erdoğan'ın 'AYM' açıklamasına Kılıçdaroğlu'ndan tepki: 'Hukuk düzeninin tekliği'nden 'Saray düzeninin tekliği'ne
Yayınlanma:
A+ A-
Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Aym ve Yargıtay arasındaki krizle ilgili "Gerekirse Anayasa değişikliğine gideriz" sözlerini eleştirdi. Kılıçdaroğlu, Verdiği mesaj çok açık. 'Hukuk düzeninin tekliği'nden 'Saray düzeninin tekliği'ne geçiyoruz" dedi.

Artı Gerçek - CHP'nin önceki dönem Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Yargıtay arasında çıkan Can Atalay krizine ilişkin sözlerinde “'Anayasa Mahkemesi, Yargıtay gibi henüz benim söylediklerimi yerine getiren bir mahkeme olamadı… Anayasa Mahkemesine yapacağım atamalarla burayı da Saraydan talimat alacak hale getireceğim.' demek istiyor” sözleriyle tepki gösterdi.

Erdoğan'ın Yargıtay kararını eleştiren AKP'lileri bile tehdit ettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Hukuk düzeninin tekliği”nden, yani hukuktaki normlar hiyerarşisinden, aşama aşama “Saray düzeninin tekliği”ne geçiyoruz…" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun sosyal medyada paylaştığı eleştirisi şöyle:

"Anayasa Madde 153: “Anayasa Mahkemesi kararları (…) yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzelkişileri bağlar.”

''AYM'Yİ TALİMAT ALACAK HALE GETİRECEĞİM' DEMEK İSTİYOR'

Erdoğan, "Yargıtay kararı bir kenara atılmaz.” diyor. Elbette atılamaz, çünkü bu karar, yargı tarihinin yüz karasıdır… Altında imzası bulunan sözde yargıçlar da bağımsız irade ve vicdanlarıyla değil, talimatla bu kararı almışlardır. Hatta o kadar ileri gitmişlerdir ki, Anayasa Mahkemesi kararı hakkında “hukuki değer ve geçerlilik yoktur” deme cüretini bile kendilerinde bulmuşlardır.

Erdoğan bir de “AYM maalesef yanlışları arka arkaya yapar hale geldi" dedi.

Yani açıkça diyor ki, “Anayasa Mahkemesi, Yargıtay gibi henüz benim söylediklerimi yerine getiren bir mahkeme olamadı… Anayasa Mahkemesine yapacağım atamalarla burayı da Saraydan talimat alacak hale getireceğim.”

'HİÇBİR VATANSEVER İZİN VERMEYECEKTİR'

Öyle ki hukuku ayaklar altında çiğneyen bu kararı eleştiren yol arkadaşlarını, AK Partilileri bile tehdit ediyor.

Verdiği mesaj çok açık…

“Hukuk düzeninin tekliği”nden, yani hukuktaki normlar hiyerarşisinden, aşama aşama “Saray düzeninin tekliği”ne geçiyoruz…

Buna demokrasiyi savunan hiçbir vatansever izin vermeyecektir."

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar