Erdoğan'ın 'Meclis'i fesih yetkim yok'unu AKP kitapçığı yalanlıyor

Erdoğan'ın 'Meclis'i fesih yetkim yok'unu AKP kitapçığı yalanlıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugünkü konuşmasında kullandığı " Parlamentoyu feshedecek diyor. Yalan söyleme dürüst ol. Cumhurbaşkanı'nın Meclisi fesih...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugünkü konuşmasında kullandığı " Parlamentoyu feshedecek diyor. Yalan söyleme dürüst ol. Cumhurbaşkanı'nın Meclisi fesih yetkisi yok" ifadeleri, AKP'nin referandum kitapçığı ile yalanlandı. 

POLİTİKA- Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul/Sancaktepe'de bugün 26 Mart ‘Evet' mitingi gerçekleştirdi.

‘Meclis'i fesih yetkisi'ne yönelik eleştirileri gündemine alan Erdoğan, "Fesih yetkisi nerede var, gösterin" dedi.

Yarın Haber‘in haberine göre AKP'nin referandum kitapçığı Erdoğan'ı yalanladı. Çünkü kitapçıkta "Cumhurbaşkanı dilediği zaman fesih yetkisini tek başına kullanabilir" ifadeleri yer alıyor.

 

Erdoğan konuşmasının bir bölümünde Kılıçdaroğlu'nun anayasa değişikliği kapsamındaki ‘fesih yetkisi'ne yönelik eleştirilerini gündeme aldı. Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun eleştirilerine ilişkin şu cümleleri kullandı:

"Ne diyor? Bir yalan daha. Parlamentoyu feshedecek diyor. Yalan söyleme dürüst ol. Cumhurbaşkanı'nın Meclisi fesih yetkisi yok. Bazı ukalalarını da sosyal medyaya servis etmişler, onlar da aynı şeyi söylüyor. Meclis'i feshedecek diyor, yok böyle bir yetki. Nerede var gösterin diyoruz onlara."

Ancak AKP'nin referandum kitapçığındaki 18. bölümde yer alan "Cumhurbaşkanı veya Meclis birbirlerini fesh edebilirler mi" başlığı altında şu ifadeler yer alıyor:

Fesih yetkisi yeni sistemde seçimlerin karşılıklı olarak yenilenmesi yoluyla gerçekleşebilecektir. TBMM 3/5 çoğunlukla, Cumhurbaşkanı da dilediği zaman bu yetkiyi tek başına kullanabilir.

ERDOĞAN'I YALANLAYAN VİDEO:

 

Öne Çıkanlar