Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Fethi Gümüş'e yeniden yargılandığı davada bir kez daha hapis cezası

Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Fethi Gümüş'e yeniden yargılandığı davada bir kez daha hapis cezası
Yayınlanma:
A+ A-
Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Fethi Gümüş, DTK organlarında yer aldığı gerekçesiyle yeniden yargılandığı davada bir kez daha 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Gümüş hakkında, aynı dava kapsamında daha önce de 7 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.

Artı Gerçek - Demokratik Toplum Kongresi (DTK) organlarında yer aldığı iddiasıyla hakkında verilen 7 yıl 6 ay hapis cezası Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi tarafından ‘eksik inceleme’ nedeniyle bozulan eski Diyarbakır Barosu Başkanı Fethi Gümüş’e, yeniden yargılandığı davada bir kez daha aynı ceza verildi.

Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Gümüş ve avukatları Ahmet Özmen, Cihan Aydın, Abdullah Cager ile Sidar Gümüş, karar duruşmasında hazır bulundu.

İDDİA MAKAMI BOZMA İLAMINA DEĞİNMEDİ

Bir önceki celsede ceza istemiyle verdiği mütalaasını tekrarlayan iddia makamı, istinaf mahkemesinin bozma ilamına değinmedi.

Hakkındaki iddialara yanıt veren Gümüş, DTK’nin illegal bir yapı olmadığını, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk’ün milletvekili seçildiğini, DTK’nin de açık olduğu ve faaliyetlerine devam ettiğine işaret etti.

Gümüş, ayrıca, kendisinin de legal olarak faaliyetlerini sürdürmekte olan DTK’den dolayı ‘illegal örgüt üyesi olmaktan’ yargılandığına söyledi.

Gümüş, DTK’de yapılan aramalarda el konulan bir listede 480’nin ismi olduğu, bu kişiler hakkında yargılamaların sürdüğünü, kendisinin isminin o listede bulunmadığını, iddia makamının bunu bilmesine rağmen bu listeyi dosyaya koymadığını ifade etti.

Gümüş, istinaf mahkemesinin bozma kararında, kendisinin eylemlere katılıp katılmadığının tespit edilmesinin istendiğini, emniyetin yaptığı araştırmada, kendisinin herhangi bir eyleme katıldığına dair belgenin bulunmadığı yanıtı verdiğini hatırlattı. Bozma kararından önce ve sonrasında hukuki sonuç doğurabilecek gelişmelerin kendi lehine geliştiğine işaret eden Gümüş, bu gelişmeler doğrultusunda hakkında beraat kararı verilmesini istedi.

Avukatlar da dosyadaki çelişkiler ve istinaf mahkemesinin bozma ilanına işaret ederek, müvekkillerinin beraatını istedi. Mahkeme, bozma ilamı öncesi verdiği kararında ısrar ederek, Gümüş’e 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi. (MA)

Öne Çıkanlar