Güroymak’ta belediye AKP'ye geçti, Yeniden Refah Partililer eylem yaptı: 14 kişi gözaltına alındı

Yeniden Refah Partisi'nin kazandığı Bitlis Güroymak, yapılan yeniden sayımla AKP adayına geçince, Yeniden Rafah Partililer eylem yaptı. Eylemlerde İlçe Emniyet Müdürü ile 4 polis hafif yaralanırken, 14 kişi gözaltına alındı.

Artı Gerçek - Bitlis Güroymak’ta 31 Mart'ta yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Yeniden Refah Partisi adayı Emrulah Yıldırım, seçimi 2 oy farkla kazandı. İkinci sıradaki AKP ve aralarında az oy farkı bulunan üçüncü sıradaki Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) seçim sonucuna itiraz etti.

İl Seçim Kurulu, oyların yeniden sayılmasına karar verdi. Yapılan sayımda bu kez AK Parti’nin adayı Eşref Mutlu 18 oy farkla seçimi kazandı. Yeniden Refah Partisi de İl Seçim Kurulu’na itirazda bulundu. Rakipleri ile az oy farkı bulunan bir grup DEM Parti’li de basın açıklaması yaparak seçim sonucunu protesto etti.

guroymakta-belediye-el-degistirdi-prot-37214-2.jpg

Yeniden Refah Partililer de Muş Caddesi’ndeki partilerinin seçim koordinasyon merkezi önünde toplanarak yolu trafiğe kapatıp konteynerleri ateşe verdi. Bunun üzerine bölgeye polis ekipleri sevk edildi.

Ekipler, gösteri yapan gruba dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. Grup dağılmayınca, basınçlı su ve biber gazı kullanılarak müdahale edildi. Eylem sırasında Güroymak İlçe Emniyet Müdürü ile 4 polis, göstericilerin attıkları taşlardan hafif yaralanırken, 14 kişi gözaltına alındı.

guroymakta-belediye-el-degistirdi-prot-37214-1.jpg

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Bitlis Valiliği’nden çıkan olaylara iliştin açıklama yaptı. 14 kişinin gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"31.03.2024 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerin sonuçlarını protesto etmek amacıyla; 06.04.2024 günü ilimiz Güroymak ilçesinde DEM Partili şahıslar toplanarak basın açıklaması yapmış, sonrasında Yeniden Refah Partisi üyeleri ve taraftarları İlçe SKM önünde toplanmış, Muş kara yolunu çöp konteynerleri ile kapatarak ve konteynerleri ateşe vererek öncelikle kaymakamlık ve belediye binasına doğru yürüyüşe geçmiş, belediye binasının camlarını kırmış, görevli polislere taş, sopa ve çeşitli cisimlerle saldırmışlardır.

guroymakta-belediye-el-degistirdi-prot-37214.jpg

Tüm uyarılara rağmen grubun dağılmaması üzerine gruba usule uygun olarak müdahale edilmiş, yol trafiğe açılmış, kamu malına zarar vermek, görevli memura mukavemet, trafik güvenliğini tehlikeye düşürmek ve 2911 sayılı kanuna muhalefet suçlarından 14 şahıs gözaltına alınmış, Güroymak İlçe Emniyet Müdürümüz dahil, 5 personelimiz hafif yaralanmıştır.” (DHA)

Öne Çıkanlar