Hacer Foggo'dan yönetmelik tepkisi: 'Binlerce engellinin evde bakım yardımı kesilecek'

Hacer Foggo'dan yönetmelik tepkisi: 'Binlerce engellinin evde bakım yardımı kesilecek'
Yayınlanma:
A+ A-
Evde bakım yardımına ilişkin yönetmeliğe tepki gösteren CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo "Yönetmelikle binlerce engellinin aylığı kesilecek" uyarısında bulundu. Foggo, engelliliğin gelir kriteriyle ölçülemeyeceğini söyledi.

Artı Gerçek - Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan Evde Bakım Yardımı Yönetmeliği dünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre; hane, gelir, sağlık ve benzeri nedenlerle yardımdan yararlanma koşullarında değişiklik olması halinde bu kişilerin durumu yönetmelik kapsamında yeniden değerlendirilecek. Yeni yönetmeliğe göre, hanede kişi başına düşen geliri net asgari ücret tutarının üçte ikisinden az olanlar evde bakım yardımından yararlanabilecek.

FOGGO: AİLENİN GELİRİ İYİ OLSA DA ENGELLİYE BAKMAYABİLİR

CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Faggo, yeni yönetmelikle binlerce engellinin evde bakım aylığının kesileceği uyarısında bulundu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'a seslenen Foggo "Dün yayınlanan yönetmelikle binlerce engellinin evde bakım aylığı kesilecek. Engellilik gelir kriteri ile ölçülmez. Başka kriterler de var. Ailenin geliri iyi olsa da bakıma muhtaç bir engelliye bakmayabilir. Neden bu işin sosyal hizmet yönünü hiç düşünmüyorsunuz?" sorusunu yöneltti.

Evde bakım aylığı, Ocak 2023'te 4 bin 336 lira olarak belirlenmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar