Hakan Fidan Rojava'yı işaret etti: Tüm tesisler hedeftir

Yayınlanma:
A+ A-
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 1 Ekim'de Ankara'da düzenlenen saldırıyı 'Suriye'den gelen' kişilerin gerçekleştirildiğini söyledi. Fidan, "Irak ve Suriye’de PKK/YPG’ye ait olan bütün tesisler bundan sonra topyekûn meşru hedeftir" dedi.

Artı Gerçek - Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ankara'da İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün önünde geçen pazar günü düzenlenen canlı bomba saldırısına ilişkin açıklamasında, Kuzey ve Kuzeydoğu Suriye'ye sınır ötesi harekât imasında bulundu. Fidan, "Üçüncü tarafların PKK/YPG’li tesislerden ve şahıslardan uzak durmasını tavsiye ediyorum" dedi.

KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile ortak basın toplantısında konuşan Fidan Ankara'daki saldırı konusunda "İki teröristin Suriye’den geldikleri, burada eğitim gördükleri açıklığa kavuşmuştur" diyerek şu ifadeleri kullandı:

"Silahlı Kuvvetlerimizin bu terör saldırısına cevabı son derece net olacak, böyle bir eylemi gerçekleştirdiklerine pişman olacaklar. Irak ve Suriye'de PKK ve YPG'ye ait olan bütün alt yapı üst yapı tesisleri, enerji tesisleri bundan sonra güvenlik güçlerimizin, silahlı kuvvetlerimizin, istihbarat unsurlarımızın topyekûn meşru hedefidir. Üçüncü tarafların PKK/YPG’li tesislerden ve şahıslardan uzak durmasını tavsiye ediyorum."

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Abdi, Fidanın sözlerine cevap verdi. Abdi, Ankara saldırısının faillerinin Suriye'den geçmediğini belirterek bölgenin ve nüfuslu şehirlerin altyapısını ve ekonomik kaynaklarının hedef alınmasının bir savaş suçu olduğunu dile getirdi.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar