HDP ek savunmasını verdi: Semra Güzel dosyasının kapatma davası ile ilgisi yok

HDP ek savunmasını verdi: Semra Güzel dosyasının kapatma davası ile ilgisi yok
Yayınlanma:
A+ A-
HDP'nin kapatma davasındaki ek savunması Anayasa Mahkemesi'ne teslim edildi. Savunmada AYM'nin daha önce kapatma davasının iadesindeki gerekçelere ek iddianamede uyulmadığı ve Semra Güzel dosyasının kapatma davası ile ilişkisi olmadığı belirtildi.

Artı Gerçek - HDP, Anayasa Mahkemesi’nde görülen kapatma davasına dair ek savunmasını tamamladı. HDP Hukuk Komisyonu, savunmayı bugün AYM'ye teslim etti.

Yargıtay Başsavcısı Bekir Şahin, 7 Haziran 2021’de HDP’nin kapatılması istemiyle AYM’de dava açmış, AYM Genel Kurulu da 21 Haziran 2021’de iddianamenin kabulüne oybirliğiyle karar vermişti.

'AYM'NİN İADE GEREKÇELERİNE BAŞSAVCILIK UYMADI'

Ek savunmada, Anayasa Mahkemesi'nin Mart 2021'de, HDP’nin kapatılması talebiyle hazırlanan iddianamenin usul eksiklikleri nedeniyle iade edildiği hatırlatıldı. İade kararında belirtilen “eylemlerine yer verilen kişilerin eylemlerinin tarihlerinin, bu eylem tarihlerinde partideki görevlerinin açıkça belirtilmediği” ve “Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı olduğu ileri sürülen, ancak soruşturma ve kovuşturma konusu olması dışında bir gerekçeye yer verilmeyen eylemler ile Partinin bu eylemlerin odağı haline gelmesi arasındaki ilişkinin kurulmadığı” gerekçeler vurgulandı. Yüksek mahkemenin bu gerekçelerinin Başsavcılık tarafından iddianameye ek olarak sunulan yazı ve belgelerde yerine getirilmemesinin izah edilemez olduğu belirtildi.

'SEMRA GÜZEL DOSYASI İLE KAPATMA DAVASI ARASINDA İLİŞKİ BULUNMAMAKTADIR'

HDP ek savunmasında ayrıca Başsavcılık tarafından dosyaya eklenen tercüme evrakının, Semra Güzel’in yargılandığı mahkeme dosyasından alındığı ancak kapatma davası ile bu dava arasında ilişki bulunmadığı belirtildi. Ayrıca, Semra Güzel'in fezlekeye dönüştürülen dosyasında iddia edilen eylemlerin parti ile ilişkilendirilemeyeceği, çünkü bu tarihlerde Güzel'in parti üyesi ve milletvekili olmadığı vurgulandı. Semra Güzel hakkında açılan davanın devam ettiği belirtilerek “Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlu sayılamaz” hükmü hatırlatıldı; “Dolayısıyla hakkında kesinleşmiş bir mahkûmiyet kararı bulunmadığı sürece, kimse siyasi parti üyesi olmaktan, siyasi parti kurmaktan, seçme ve seçilme hakkını kullanmaktan yoksun bırakılamaz.” denildi.

'BAŞSAVCILIĞIN YAZI VE EKLERİ DOSYADAN ÇIKARILMALI, DAVA REDDEDİLMELİ'

Bu açıklamaların ardından, başsavcılığın sunduğu yazı ve eklerin, hükme esas alınamayacağından dosya içeriğinden çıkarılması gerektiği belirtildi. Ayrıca, önceki savunma ve Anayasa Mahkemesi'nin iade kararı göz önünde bulundurularak kapatma davasının reddedilmesi talep edildi.

HDP'nin ek savunmasının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

HDP’nin ek savunması 15’ten fazla klasörden oluşuyor. HDP’nin savunmasının teslim edilmesinin ardından dava dosyası, esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için Yargıtay başsavcılığına gönderilecek.

Savcılığın sözlü olarak sunacağı mütalaa ise HDP’ye gönderilecek. Bunun ardından HDP’nin eş genel başkanları AYM’de sözlü savunma yapacak. Bu savunma sürecinde süre kısıtlaması uygulanmayacak.

Sözlü savunmanın ardından ise dava dosyası AYM raportörüne gönderilecek ve rapor beklenecek. Raporun hazırlanıp üyeleri gönderilmesiyle de AYM başkanı üyelere toplantı gününü bildirecek. Belirlenen günde toplanan AYM üyeleri davayı karara bağlayacak. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar