HDP binasına saldıran Sütçü'nün tutuklanması talebine ret

HDP binasına saldıran Sütçü'nün tutuklanması talebine ret
Yayınlanma:
A+ A-
HDP Bahçelievler İlçe Örgütü binasına dönük saldırıya dair yargılanan Muhammed Eren Sütçü’nün tutuklu yargılanmasına dönük talep reddedildi.

Artı Gerçek - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bahçelievler İlçe Örgütü binasına 28 Aralık 2021 tarihinde düzenlenen silahlı saldırı nedeniyle “silahla tehdit”, “hakaret” ve “silahla yaralamaya teşebbüs” suçlamalarıyla hakkında dava açılan Muhammed Eren Sütçü’nün 3’üncü duruşması Bakırköy 18’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Taraf avukatları ile Sütçü duruşmada hazır bulundu.

OLAY GÜNÜ NELER YAŞANDI?

Olay anında parti binasında bulunan İsmail Günay'a söz verildi. Sütçü’nün “üye olmak istiyorum” diyerek parti binasına girdiğini ve sonrasında kendisine çay getiren Ramazan Dişarı’ya saldırdığını aktaran Günay, kendisine de silah doğrultulduğunu söyledi. Sütçü’nün kendilerini, “Gebereceksiniz, öleceksiniz. Birazdan İstanbul benden bahsedecek. Buradan üç ceset çıkacak” şeklinde tehdit ettiğini ifade eden Günay, sanığın defalarca silahın tetiğini bastığını fakat silahın ateş almadığını kaydetti. Bunun üzerine saldırganın kaçtığını dile getiren Günay, kendisinin de bu saldırıda yaralandığını dile getirdi. Günay şikayetçi olduğunu ve davaya katılım talebinde bulundu.

Ardından söz alan sanık Sütçü, Günay’ın beyanlarını kabul etmeyerek, kimseyi tehdit etmediğini ve silah doğrultmadığını iddia etti.

PLANLI SALDIRI

Saldırıda yaralananların avukatları ise, Sütçü’nün saldırıyı planlı bir şekilde yaptığını ve tutuklu yargılanmasını talep etti. Avukatlar, ayrıca tanık olarak dinlenilmesine karar verilen Kürşat Arslan ve İbrahim Vural hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

Sütçü’nün avukatları da tutuksuz yargılanmanın devamını ve müvekkillerinin duruşmalardan vareste tutulmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, Sütçü’nün duruşmalardan vareste tutulması yönündeki talebi reddetti. Arslan ve Vural hakkına suç duyurusunda bulunulması talebinin tanıkların dinlenmesinden sonra değerlendirilmesine karar verildi. Sütçü’nün tutuklu yargılanması yönündeki talep de reddedildi. Duruşma 24 Ocak 2024’e ertelendi. (MA)

Öne Çıkanlar