HDP'li Bakırhan: Emek ve Özgürlük ittifakını genişleteceğiz

HDP'li Bakırhan: Emek ve Özgürlük ittifakını genişleteceğiz
Bakırhan, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın tarihsel bir ittifak olduğunu belirterek, 'Sadece ittifak içinde kalanlarla sınırlı kalmayacak. Önümüzdeki günlerde bu ittifakı genişleteceğiz' dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetici ve üyeleri Antep'te Sivil Toplum Örgütleri (STÖ) ile kahvaltıda bir araya geldi. Kente bulunan bir otelde gerçekleşen buluşmaya, partinin STÖ ve Siyasi Partilerden sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüsü ve Batman Milletvekilli Feleknas Uca, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, Antep Milletvekili Mahmut Toğrul ve Urfa Milletvekili Nusrettin Maçin'in yanı sıra çok sayıda STÖ, yöre derneği ve siyasi parti temsilcisi katıldı. Buluşmanın gerçekleştirildiği salona, Emek ve Özgürlük mücadelesini büyütmek için sivil toplumla buluşuyoruz" pankartı asıldı. 

Buluşmada konuşan Bakırhan, benzer buluşmaların Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirdiklerini belirtti. HDP’nin halkın kurduğu bir parti olduğunu hatırlatan Bakırhan, HDP’nin merkezden değil halk tarafından programlarını belirlediğini ifade etti. Türkiye’nin bir yol ayrımında olduğunu vurgulayan Bakırhan, "Bir ekonomik kriz var. Türkiye her geçen gün daha kötüye gidiyor. Her şey peşkeş çekiliyor. Bundan kurtulmak için partimiz bir çıkış arıyor. Bunun için sizlerle bir araya geliyoruz. Faşizmin kurumsallaştığı bir dönemde güçlü bir muhalefetin olmamasından kaynaklı pervasız bir iktidar ile 20 yıldır baş başayız" dedi. 

EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI

Emek ve Özgürlük İttifakı ile bir çıkış arandığını dile getiren Bakırhan, "Demokratikleşmenin yolunu arıyoruz. Bulaşacağımız adres, emekçilerin, kadınların adresidir. İttifakımız yeni olabilir ama uzun yıllara dayanan tarihsel bir geçmişi var. Geniş bir ittifak kurma arayışındayız. Ya hep beraber bu süreci izleyeceğiz ve adaletsizlikten insanca yaşamdan mahrum kalacağız; ya da izlemeyeceğiz. İzlememek için bir araya gelmemiz gerekir. Demokratik bir cumhuriyet kurmak için bir yola girdik. Emek ve Özgürlük İttifakını kurduk. Tarihsel bir ittifak kuruldu. En geniş şekli ile ittifak kurmaya çalıştık. Sadece ittifak içinde kalanlar ile sınırlı kalmayacak bu ittifak. Muhalif, demokrat olan herkesi bu ittifaka ekleyeceğiz. Önümüzdeki günlerde bu ittifakı genişleteceğiz. En geniş zemini ile yapacağız. Bu toplantının nedeni de bu zemini genişletmek üzerine olacak. Her birimiz çok bedeller ödedik, ona rağmen ayaktayız. İktidarı göndermemizin yolu bu masa etrafından toplanmamızdan geçiyor. Sizler öneride bulunacaksınız. Herkes ile buluşacağız. İttifakımız, mevcut iki yola muhtaç olmadığımızın göstergesi. Bir millet ittifakı var ama bizim ihtiyacımız ciddi bir reformdur. İktidar gitsin ama yerine gelen Kürt sorununu demokratik bir şekilde çözer diyemiyoruz. Millet İttifakının Kürt sorununa dair bir programı yok. Herkesi eşit bir yurttaş yapacak bir programları yok. Başka bir alternatif var. Eşit, özgür bir demokratik cumhuriyeti biz kuracağız" diye konuştu. 

SORUNLAR VE ÖNERİLER

İttifakı büyütmek için herkese tarihi bir sorumluluk düştüğünü sözlerine ekleyen Bakırhan, önerilere her zaman açık olduklarını söyledi. Ardından buluşmaya katılanlar söz alarak önerilerde bulundu. KHK Antep Platformu, Gıda Mühendisleri Odası, Çepnililer Derneği, Tilkiler Köyü Eğitim Kültür Sağlık ve Dayanışma Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSKD), DİSK Genel İş, İnsan Hakları Derneği (İHD), Yeşiller Sol Partisi, Emek Partisi (EMEP), Urfa Suruçlular Derneği temsilcileri; eğitim, gıda, KHK’ler, tarım, Aleviler, EYT, emekliler, insan hakları, ittifaklar konularında merak ettiği ve sorunlara dair HDP’nin çözüm projelerini sorarak, önerilerde bulundu. 

TARIM VE EĞİTİM 

Tarım ve gıda ile ilgili sorunlara dair konuşan Urfa Milletvekili Nusrettin Maçin, iktidarın tarımla ilgili bir programı olmadığını söyledi. "Korkunç tehlikelerle karşı karşıyayız, iklim değişikliği var" diyen Maçin, "HDP olarak kooperatifleşmeyi esas alıyoruz. Sağlıklı bir tarım ve gıda için projelerimiz var. Sağlıksız gıdalar denetlenmiyor. Ranta dayalı bir sistem var. HDP olarak Kürtçe ve Türkçe her ay tarım bülteni çıkarıyoruz" diye konuştu. Eğitim ve kültür alanında yöneltilen soruya cevap veren HDP Dil, Kültür ve Sanat Komisyonu Eş Sözcüsü ve Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, "AKP döneminde eğitim büyük bir darbe aldı. Herkes ayrıştırıldı. Tekçi anlayış dayatıldı, herkes kutuplaştırıldı. Buna karşı bizim çözüm irademiz var. Konserler yasaklanıyor. Sanat ürettiği için linç kampanyaları yürütülüyor. Bunu biz de, toplumda kabul etmez. Anadilde eğitim hakkı var. Birçok devlette birden fazla dil resmi dil. Kürtçe bu ülkenin değeridir. Bir Türkün Kürtçeye sahip çıkması gerek. Eğitim, sağlık, tarım hepsi birbiri ile bağlantılı. Biz demokrasi değerlerinde buluşma noktasındayız" diye belirtti. 

ANTEP YEREL SORUNLAR

Ardından Antep'in yerel sorunlarına dair söz alan milletvekili Toğrul, iktidarın yurttaşları ayrıştırdığına dikkati çekti. Yerelde yaşanan sorunlara dair meclise en çok önerge veren parti olduklarının altını çizen Toğrul, şöyle devam etti: "İlk kez biz Antep’in sorunları ile alakalı rapor hazırladık. Birçok başlık ile bu sorunları rapor haline getirdik. Bizim görevimiz sorunları dile getirmek, muhalefet olarak bizim sorunu çözmemiz mümkün değil. Biz sorunu tespit edip her zaman her yerde dile getiriyoruz. Bu şehirde çok fazla kentleşme sorunu var. Antep ürettiğini yiyemez. Bu şehrin en iyi yerleri imar düzenlemelerine kurban edilmek isteniyor. Bizim bunları dile getirmemiz yetmez, halkın buna karşı sahip çıkması lazım. Hasan Bodur rantsal dönüşüme karşı bir yıldır eylem yapıyor. Bodur’a herkesin sahip çıkması lazım. Kentin her sorununa değinmek istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz. El birliği ile bunu yapabiliriz. Herkesin iğneyi kendisine batırması gerekiyor. Bu topraklarda birlikte özgürce yaşamak istiyoruz. Birlikte demokratik bir ülkede yaşamak istiyoruz." 

‘ÇÖZÜMÜN ADRESİ HDP’DİR’

Milletvekili Feleknas Uca ise, savaş politikalarının Türkiye’yi bir uçuruma sürüklediğini ifade etti. Savaş konseptine karşı çıkılması gerektiğini vurgulayan Uca, "Birlikte her saldırıya karşı çıkmamız gerek. Kadınlar her gün saldırıya maruz kalıyor. Çözümün adresi HDP’dir. HDP etrafında daha fazla bir araya gelerek 3'üncü yolu birlikte inşa etmeliyiz" dedi. 

Buluşma HDP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın katılımcılara teşekkür etmesiyle son buldu. (MA)

Öne Çıkanlar