HDP'li Gergerlioğlu: Türkiye hasta hükümlü ve tutuklu ölümlerinde dünya şampiyonu

HDP'li Gergerlioğlu: Türkiye hasta hükümlü ve tutuklu ölümlerinde dünya şampiyonu
İnsan Hakları Günü nedeniyle Meclis'te bir basın toplantısı düzenleyen HDP'liGergerlioğlu, Türkiye'nin hasta hükümlü ve tutuklu ölümlerinde dünya şampiyonu durumunda olduğunu söyledi. Gergerlioğlu son bir yılda 73 kişinin cezaevinde öldüğünü belirtti.

Artı Gerçek - HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle Meclis'te bir basın toplantısı düzenledi.

Türkiye'de insan hakları ihlallerinin işlendiği iki kurum olduğunu söyleyen Gergerlioğlu, "Birisi Adalet Bakanlığı. İkincisi de TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu. Adı İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ama araştırmadığı, incelemediği, sorgulamadığı insan hakları ihlallerinden dolayı, insan hakları ihlallerinin yoğun yapıldığı kurumlardan birisi" dedi.

'BU YIL 73 ÖLÜM GÖRDÜK'

Başta cezaevleri olmak üzere hak ihlallerinin devam ettiğini belirten Gergerlioğlu cezaevindeki ölümlerle ilgili sayıları da paylaştı:

"Türkiye, hasta hükümlü ve tutuklu ölümlerinde dünya şampiyonu durumunda. Son bir yıl içerisinde cezaevlerinde 39 ölüm, 34 de intihar olarak ilan edilen şüpheli ölümler var. Bizim kendi tespitlerimize göre toplam 73 ölüm gördük. Bu sayı bile dünyada hasta mahpus ölümlerinde birinci olmamızı sağlıyor" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar