HEDEP İstanbul İl Binası önünde yapılacak basın açıklamasına polis engeli

HEDEP İstanbul İl Binası önünde yapılmak istenen basın açıklaması polis tarafından engellendi. HEDEP Gençlik Meclisi Sözcüsü İbrahimoğlu'nun dün gözaltına alınmasıyla ilgili programda Jinnews muhabiri Elfazi Tuğrul ve iki meclis üyesi gözaltına alındı.

Hicran CENGİZ


İSTANBUL - Dün ters kelepçe ile gözaltına alınan HEDEP Gençlik Meclisi Sözcüsü ve MYK üyesi Edanur İbrahimoğlu’nun maruz kaldığı muameleye dair Beyoğlu’nda bulunan HEDEP İl binası önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis izin vermedi.

HEDEP İl binasını ablukaya alan polis, Jinnews muhabiri Elfazi Tuğrul ve Demokratik Modernite çalışanı Sema Korkmaz ve bir HEDEP Gençlik Meclisi üyesini gözaltına aldı.

İl binasındaki polis ablukasının devam etmesi üzerine kitle, abluka ve gözaltı işlemlerini protesto etmek amacıyla HDP İl binasının içinde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamaya Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, HEDEP İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu, HEDEP İstanbul İl Eşbaşkanı Murat Kalmaz, HEDEP Gençlik Meclisi üyeleri, parti temsilcilerinin yanı sına çok sayıda kişi katıldı.

‘MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇEMEYECEĞİZ’

Basın açıklamasını HEDEP Gençlik Meclisi üyesi Mihriban Aydın okudu.

AKP-MHP rejiminin, tarihsel sömürgeci devlet aklını direnişçi Kürt çizgisine karşı kullandığını belirten Aydın, cenazeleri kaçırma, yas hakkını engelleme ve direniş hafızasına saldırının da bu politikaların devamı olduğunu söyledi. Dün, yapılan saldırı politikalarını protesto etmek için ANYAKAYDER önünde Barış Anneleriyle birlikte gerçekleştirdikleri basın açıklamasına polislerin işkence yöntemleriyle saldırdığını hatırlatan Aydın, HEDEP Gençlik Meclisi Sözcüsü Edanur İbrahimoğlu’nun gözaltı öncesi ve sonrasında işkenceye maruz kaldığını ifade etti.

hl-35722533233.jpg

İbrahimoğlu’nun kadın kimliği nedeniyle hedef gözetilerek işkence ile gözaltına alındığını vurgulayan Aydın, şunları söyledi:

“Faşist zihniyetin demokratik protesto hakkımızı engelleme ve sokakları işkence alanlarına çevirme çabası beyhude bir çabadır. Dün mücadelemizden vazgeçmediğimiz gibi bundan sonrada vazgeçmeyeceğiz. Bizler çok iyi biliyoruz ki; bu saldırı, gözaltı ve işkenceler iktidarın savaş-tecrit politikalarının bir parçasıdır. Bizlerin çembere alınması, demokratik hakkımızın gasp edilmesi Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın İmralı’da tecrit altında tutulmasından bağımsız değildir. Bir bütünen Kürt halkını çökertme ve hafızasına yönelik yapılan bu saldırılar karşısında durmaya devam edeceğiz. Türkiye ve Kurdistan'da bütün toplumsal özneler üzerinde uygulanan tecrit-işkence sistemine karşı gerek zindanlarda gerekse sokaklarda bedenini siper edenler yanız değildir. Özgürlükte kararlı, mücadelede ısrarlıyız.”

'İMRALI’DA HUKUK ASKIYA ALINDI DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

HDK Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek de, Türkiye’de demokrasi ve özgürlükten korkan bir zihniyetle karşı karşıya olduklarının belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Bu kavga yeni bir kavga değil. Bu ülkede demokrasi ve özgürlük için mücadele etmeye söz vermiş olanlar bu sözünü büyütmek zorunda. Dünden bugüne yaşadığımız şeyin özeti şudur; bu ülkede insanların kemikleri ailelerine çuvalla, kargo kutusuyla veriliyor. Savaşın bile bir hukuku var. Ama o kadar soysuz bir zihniyetle karşı karşıyayız ki, adeta bulunduğumuz her yerde bize nefes aldırmamaya ant içmiş bir zihniyetle karşı karşıyayız. Biz kinleri büyük biliyoruz ama bizim de özgürlük tutkumuz o kadar derin ve net ki günün sonunda bu mücadeleyi biz kazanacağız. Bu ülkede hukuk egemenler tarafından askıya alınmıştır. İmralı’da hukuk askıya alınmıştır demeye devam edeceğiz. Hukuku İmralı’da askıya alanlar gençliğin örgütlü mücadelesini kriminalize etmeye çalışanlar, şunu bilsinler örgütlü mücadelemiz devam edecek.”

‘FAŞİZMİ YENECEĞİZ’

Ardından söz alan HEDEP İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu ise, özgürlük mücadelesinin değerlerini ayaklar altına almaya çalışan AKP-MHP rejimine karşı örgütlü mücadeleyle cevap vereceklerini söyledi. Otlu, “Baskı ve sindirme politikalarıyla bizi sindiremezsiniz. Ne kapıdaki polisleriniz nede baskılarınız özgürlük mücadelemizi durduramayacaktır. Biz tüm devrimciler ve sosyalistler olarak AKP rejimini yeneceğimiz, annelerimiz ve gençlerimiz huzurunda söz veriyoruz. Öte yandan İmralı'da tutuklu bulunan Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kırmak bu dönem bakımından bizim görevimizdir” dedi.

İl binasındaki abluka devam ederken, polis giriş çıkışlara izin vermiyor. İl binasında çıkan tüm sokaklar polis tarafından araç ve yaya trafiğine kapatıldı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar