HEDEP vekillerinden Meclis'te beyaz tülbent ve karanfilli protesto: 'Cumartesi Anneleri’ne izin verin'

Yayınlanma:
A+ A-
HEDEP'li vekiller, İçişleri Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü Meclis'te Cumartesi Annelerinin eylemine kolluk kuvvetlerinin müdahalesini protesto etmek için beyaz tülbent ve kırmızı karanfillerle geldi: "Demokratik haklarını kullanmasına izin verin."

Artı Gerçek - TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçesi görüşülüyor. HEDEP milletvekilleri, Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’ndaki eylemlerine polis müdahalesini protesto etmek için beyaz tülbentler ve karanfillerle komisyona geldi.

HEDEP milletvekilleri, boyunlarına beyaz tülbentleri takarken, ellerindeki kırmızı karanfilleri komisyon sıralarına bıraktı.

HEDEP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, “Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına rağmen Cumartesi Anneleri’ne barışçıl, demokratik protesto yapmalarına bile izin verilmiyor. O anneler çocuklarını kaybetmiş anneler ve babalar” dedi.

'CUMARTESİ ANNELERİ’NİN DEMOKRATİK, BARIŞÇIL HAKLARINI KULLANMASINA İZİN VERİN'

Tiryaki, “Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına rağmen Cumartesi Anneleri’ne barışçıl, demokratik protesto yapmalarına bile izin verilmiyor. O anneler çocuklarını kaybetmiş anneler ve babalar. Kardeşlerini kaybetmiş abiler, ablalar. Çocuklarını anmak istiyorlar. Bugüne kadar hiçbir şekilde antidemokratik tavır sergilemediler. Anayasa Mahkemesi’nin defaten verdiği kararlara rağmen hala ve ısrarla, onların protesto etkinliği yapmasına bile izin vermiyorsunuz.

Onların çocuklarını anmak için sunmak istedikleri karanfilleri bugün protesto olarak Plan ve Bütçe Komisyonu masalarına getirdik. Bunu size hatırlatmak istiyoruz. Lütfen Barış Anneleri’nin, Cumartesi Anneleri’nin demokratik, barışçıl haklarını kullanmasına izin verin” dedi. (ANKA)

Öne Çıkanlar