Hilvan ve Hafeti'de seçim yenileme kararı Urfa'da protesto edildi

Hilvan ve Hafeti'de seçim yenileme kararı Urfa'da protesto edildi
DEM Parti'nin Urfa'da düzenlediği eylemle, Hilvan ve Halfteti'de seçimlerin yenilenmesi kararı protesto edildi. DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar yaptığı konuşmada "bizim olanı geri aldık, almaya devam edeceğiz" dedi.

Artı Gerçek - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Urfa İl Örgütü, Hilvan ve Haflfeti'de seçimlerin yenilenmesi kararına basın açıklaması ile tepki gösterdi. Merkez Haliliye ilçesinde bulunan Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde yapılan açıklamaya Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, DEM Parti milletvekilleri Saliha Aydeniz, Sinan Çiftyürek, Vezir Parlak, seçilen Hilvan ve Halfeti Belediye eşbaşkanları, kentteki demokratik kitle örgütü temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

Eylemde konuşan DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, "Seçimde halklar kazandı, AKP ve derin devlet kaybetti" dedi.

İktidara Kürt halkının kazanımlarına saldırmaktan vazgeçilmesi çağrısında bulunan Uçar, "Seçim günü AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı halkın iradesine saygı göstereceklerini söylediler ama öyle yapmadılar. Taşımalı sahte seçmenler ile seçim çalmak istediler. Komplolara karşı Kürt halkı en güçlü cevabı verdi. Halkın bu cevabına itaat etmek dışında bir yolları yok" diye konuştu.

Şırnak, Bitlis ve Kars'ta seçim sonuçlarının meşru olmadığını belirten Uçar, "Taşımalı seçmenler ile seçim zaferi aldıklarını zannediyorlar. Öyle değil. İtirazları kabul edilen sadece AKP oluyor. Bizim itirazlarımız ise kabul edilmiyor. Hilvan ve Halfeti'de halklar derinleştirilmek istenen tecride cevabı vermiştir. Sandıkların sonucu sadece iktidara değil, bütün demokratik kitle örgütü ve muhalefete de bir cevaptır. Van'da yaşananları herkes gördü. 5 dakika kala geri alınmak istenen memnu haklara karşı halklar sokağa çıkarak ses çıkardı. Devletin bütün mekanizmaları Van sokaklarında halkın iradesine yenilmişlerdir. Bunu Hilvan ve Halfeti için de yapacağız" ifadelerini kullandı.

'AKP'NİN SEÇİM KAZANMA İHTİMALİ KALMADI'

Hilvan'da oy pusulalarının AKP mevcut belediye başkanı ve AKP adayı Ali Aslan Bayık'ın yeğeni Mustafa Bayık'ın olduğu kişiler tarafından takıldığını hatırlatan Uçar, "Hilvan'da kimlerin sandıkları yaktıkları çok açık, görüntüleri var. Halfeti'de 906 oy farkıyla kazandık ama AKP itirazı ile seçim yenilenme kararı alındı. Halfeti'de hileler sabahın erken saatlerinde başladı. Bunu seçim hakimi tespit etti ama yenileme kararı çıktı. Hakim halkın iradesine sahip çıktı ama başka yerlerden emir geldi. AKP kaybetti. Bu ülkenin ihtiyaç duyduğu şey savaş politikaları değil. Bu ülkenin kaybeden bir AKP'ye ihtiyacı var ve AKP kaybetti. AKP bundan ders çıkarmalı masa başında iç tartışmalarını durdurmak için nasıl başka yerleri gasp ederim arayışında. AKP iktidarı kaybetti bundan sonra kazanma ihtimali yok. Bu ülkenin demokratik bir siyasete ihtiyacı var. Bu seçim zulüm yapan iktidarın nasıl sandıkta devrilebileceğini gösterdi. Bunu gerçekleştiren bütün halkımıza teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Mazbatayı halkların DEM Parti eşbaşkanlarına verdiğini söyleyen Uçar, "İktidarın yok saydığı bütün değerlerimiz yeniden hırsızlık ile AKP'ye verilmek istiyor. Mazbatayı halkımız vermiştir. AKP'nin vereceği mazbata hırsızlık mazbatası. Daha önce kayyımların bu hırsızlık mazbatası ile ne yaptığını gördük. Eşbaşkanlarımız belediyelere halkımız ile birlikte gitti. Hilvan ve Halfeti için bütün muhalefete sesleniyoruz, Van'da başardık, Halfeti, Hilvan, Şırnak, Bitlis ve Kars'ta da başaracağız. Buralar Kürtlerin'dir. Bütün Demokratik kitle örgütlerini dayanışmaya bekliyoruz. Bizim olanı aldık ve almaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Açıklama "Bijî iradeya gelê Kurd" ve "Direne direne kazanacağız" sloganları ile son buldu. (MA)

Heyet seçim yenilenme kararı verilen Curnê Reş ve Xelfetî ilçelerini ziyaret edecek.

Öne Çıkanlar