Hilvan'da oy pusulaları yakılmıştı: AKP seçim kurulu üyesinin de aralarında bulunduğu 7 kişi tutuklandı

Hilvan'da oy pusulaları yakılmıştı: AKP seçim kurulu üyesinin de aralarında bulunduğu 7 kişi tutuklandı
Hilvan'da yakılan oy pusulalarıyla ilgili soruşturmada AKP seçim kurulu üyesi dahil 7 kişi tutuklandı. AKP'nin yakılan sandıkların da arasında olduğu 15 sandıkla ilgili itirazı nedeniyle, DEM Parti'nin kazandığı seçimlerin yenilenmesi karar verilmişti.

Artı Gerçek - 31 Mart'ta Urfa'nın Hilvan ilçesinde oy pusulaların yakılması ve sandık görevlilerine saldırılması ile ilgili Hilvan Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında çok sayıda kişi gözaltına alınırken aralarında AKP seçim kurulu üyesinin de bulunduğu yedi kişi tutuklandı, 6 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Konuyla ilgili Şanlıurfa Barosu'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"31 Mart Pazar günü gerçekleşen Mahalli İdareler Seçimleri sonrası oy sayım ve döküm işlemleri tamamlandıktan sonra Hilvan’da bulunan Gençlik Merkezinin adaylardan birinin bazı yakınları tarafından basılması ve oy torbalarının yakılması nedeniyle; Hilvan Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmış; soruşturma kapsamında birçok kişi gözaltına alınmıştır. Hilvan Sulh Ceza Mahkemesi’nce aralarında AKP seçim kurulu üyesinin de bulunduğu 7 kişi tutuklanmış diğerleri ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmışlardır.

Şanlıurfa Barosu olarak hukuki sürecin takipçisi olduğumuzu kamuoyuna saygıyla bildiriyoruz."

DEM PARTİ'NİN KAZANDIĞI SEÇİM İPTAL EDİLMİŞTİ

Seçim gecesi Hilvan'da bazı mahallelerde sandıkların yakıldığı ve sandık görevlilerine saldırı gerçekleştiği yönündeki görüntüler sosyal medyada yayınlandı. DEM Parti'nin kazandığı seçimler sonrasında AKP 15 sandığa itiraz etti. AKP'nin itiraz ettiği sandıklar arasında AKP adayı Ali Aslan Bayık'ın yeğeni Mustafa Bayık ile belediye çalışanlarının da aralarında olduğu 50 kişilik grup tarafından ateşe verilen psulaların yer aldığı 1119 ve 1120 no'lu sandıklar da yer alıyor.

Kamera kayıtları bulunan olayı gerekçe gösteren İlçe Seçim Kurulu, DEM Parti'nin 521 oy farkı ile kazandığı seçimlerin yenilenip, 2 Haziran'da yapılmasına karar verdi. DEM Parti'nin YSK'ye yaptığı itiraz reddedildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar