HÜDA PAR'lı Yapıcıoğlu Meclis'te yemin etti

Yayınlanma:
A+ A-
Meclis yeminine partisinin itirazı günlerce tartışılan HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, AKP İstanbul Milletvekili olarak Meclis'te yemin etti.

Artı Gerçek - AKP’nin İstanbul 3. Bölge 4. sıradan milletvekili seçilen HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, partisindeki "yemin" tartışmalarının ardından Meclis'in ilk yasama gününde AKP İstanbul Milletvekili olarak yeminini etti.

NE OLMUŞTU?

Cumhur İttifakı'nın seçim öncesinde HÜDA PAR'la yaptığı işbirliği faili meçhul cinayetler ve işkencelerle anılan Hizbullah bağlantısını gündeme getirmişti. Seçimin ardından milletvekili seçilen HÜDA PAR'lıların Meclis yeminini edip etmeyeceği tartışma konusu olmuştu. Batman’da AKP listesinden milletvekili seçilen (HÜDA-PAR) Sözcüsü Serkan Ramanlı, milletvekili yemininin doğru bir metin olmadığını ancak buna rağmen okuyacağını söylemişti.

“Yemin metnini okuyacak mısınız” sorusunu şöyle yanıtlamıştı:

"Yemin metni zaten okunur. Orada bir ayrım yok. Ama şunu sorsanız, ben şöyle yanıt veririm. O yemin metni doğru bir metin mi? Bana göre değil.

Nasıl ki yıllarca bir ideoloji üzerine, varlığını armağan etmek üzerine her sabahın köründe bir metin okutuldu, nasıl ki yanlıştı, nasıl ki o yanlıştan dönüldü… Biz parti programımıza da yazdık, “Yemin metni değiştirilmelidir” (diye). Biz o yemin metninin doğru bir metin olduğunu düşünmüyoruz. Hiçkimse bir ideoloji üzerine yemin etmemelidir." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar