İçişleri Bakanlığı'dan 'kopyala-yapıştır' cevap: Farklı iki soru önergesine aynı yanıt geldi

İçişleri Bakanlığı'dan 'kopyala-yapıştır' cevap: Farklı iki soru önergesine aynı yanıt geldi
Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Ekim 2020 15:28
A+ A-
'İçişleri Bakanı, farklı konularda verdiği soru önergeme ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde işlem yaptığını belirtiyor. Böylece milletvekillerinin denetim görevi işlevsiz kılınıyor.'

İçişleri Bakanlığı'na iki ayrı soru önergesi veren CHP'li Gülizar Biçer Karaca, "Bakanlık soru önergelerine zahmet edip cevap bile yazmıyor, kopyala-yapıştır yapıyor" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, İçişleri Bakanlığı’na sorduğu 2 farklı soru önergesine aynı yanıtın geldiğini söyledi.

İKİ FARKI SORU ÖNERGESİ

2019 yılının Ekim ayında İçişleri Bakanı’na yönelttiği Denizli'nin Acıpayam ilçesinde deprem yardımı ödeneklerinin harcandığı yerlere ve yardımların depremden zarar gören vatandaşlara ulaşmamasının sebebine ilişkin soru önergesine ve 2020 Temmuz ayında son 3 yılda meydana gelen sel felaketleriyle ilgili bazı verilere ilişkin verdiği soru önergesine aynı cevapların geldiğini belirten Karaca, soru önergesi içeriklerinin farklı olduğunu belirtti.

OLMASI GEREKENİ SORU ÖNERGESİNE YANIT DİYE GÖNDERDİLER

Karaca, şunları kaydetti:

"Soru önergemin birinde Acıpayam depremzedelerine yardımların neden ulaşmadığını, depremzedelerden kime, ne kadar ödeme yapıldığını diğerinde de artan sel felaketlerine dikkat çekerek son 3 yılda yaşanan sel felaketlerinde ne kadar zarar tespit edildiği, kimlere ne kadar yardım yapıldığını sorduk. Her iki önergeme gelen yanıtta belirtilen hususların Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısiyle Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanuna göre, ilgili yönetmeliklere ve Türkiye Afet Müdahale Planına göre yapıldığı bilgisi yer almaktadır. Bakan, kendi görev alanına giren durumlarda ilgili mevzuat hükümlerini uyguladığını söylemiş. Zaten olması gereken bir şeyi soru önergemize yanıt diye göndermiş."

KOPYALA-YAPIŞTIR DÖNEMİ

Soru önergelerine internet sitesi linkiyle verilen yanıtlardan sonra kopyala-yapıştır cevaplar döneminin başladığını söyleyen Karaca, "İçişleri Bakanı, farklı konularda verdiği soru önergeme  ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde işlem yaptığını belirtiyor. Böylece milletvekillerinin denetim görevi işlevsiz kılınıyor" dedi.

AKP ve MHP’li milletvekillerinin yasa teklifleri dışında diğer milletvekillerinin yasa tekliflerinin gündeme alınmadığını belirten Gülizar Biçer Karaca "Yasama faaliyetinin yanı sıra yürütmeyi denetleme faaliyetleri de etkisiz hale getirilmiştir" tepkisi gösterdi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar