CHP'li Tanal: 'Örgüt üyesi' diye hedef gösterilen Şenyaşar AKP'ye üye yapılmış

CHP'li Tanal: 'Örgüt üyesi' diye hedef gösterilen Şenyaşar AKP'ye üye yapılmış
Yayınlanma:
A+ A-
CHP’li Tanal, AK Partili isimlerin “örgüt üyesi” diyerek hedef gösterdiği Şenyaşar Ailesi’nden Fadıl Şenyaşar’ın, AKP’ye üye yapıldığını duyurdu.

Artı Gerçek- Urfa'da dört yıl önce AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ile koruma ve yakınlarının saldırısında üç ferdini kaybeden ve daha sonra da iktidar tarafından 'örgüt üyesi' diye hedef gösterilen Şenyaşar Ailesi'nden Fadıl Şenyaşar'ın AKP Suruç ilçe teşkilatına üye yapıldığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, cezaevinde bulunan Fadıl Şenyaşar’ın AKP üyeliğinin 14 Nisan 2020 tarihine kadar sürdüğünü, bu tarihteki AK Parti Suruç İlçe Başkanlığı toplantısında Şenyaşar’ın üyelik kaydının silinmesine karar verildiğini belirtti.

TANAL: BU GERÇEĞİ İLK KEZ AÇIKLIYORUZ

Tanal sosyal medya hesaplarından “Bu gerçeği ilk kez açıklıyoruz! ‘Terör örgütüne üye’ şeklinde hedef gösterilen Şenyaşar Ailesi’nin cezaevindeki ferdi Fadıl Şenyaşar'ın, AKP Suruç ilçe teşkilatına üye yapıldığını, 14 Nisan 2020'de üyelik kaydığının disiplin kurulu kararıyla silindiğini biliyor muydunuz?” ifadelerini kullanarak konuya dair paylaşımda bulundu.

Gazete Duvar'ın haberine göre, Emine Şenyaşar’ın adalet arayışının tüm dünya tarafından duyulduğunu vurgulayan Tanal, “Hatırlatalım” diyerek olayı şöyle aktardı:

“14 Haziran 2018’de Şenyaşar ile Yıldız aileleri ve yakınları arasında kavga yaşandı. Emine Şenyaşar, eşi ve 2 oğlunu yitirdi. Aynı olayda Mehmet Şah Yıldız da hayatını kaybetti. Olay sonrası yaralıların kaldırıldığı Suruç Devlet Hastanesi basıldı. Baba Hacı Esvet Şenyaşar, çocukları Celal ve Adil Şenyaşar hastanede katledildi. Suruç Devlet Hastanesi’nde meydana gelen olaylara dair kamera kayıtları ve cihazlar, duvar yıkılarak götürüldü. Kamera kayıtlarının akıbetine ilişkin hem önceki Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e hem de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi verdik. Üzerinden kaç ay geçti, henüz cevap yok.”

‘ŞENYAŞAR’IN BAŞLATTIĞI ADALET NÖBETİ 639’UNCU GÜNE GİRDİ’

Haziran 2018 seçimleri sürecinde meydana gelen olayın iktidara yakın medya tarafından, “PKK, AK Partili vekile saldırdı” ifadeleriyle kamuoyuna sunulduğunu belirten Tanal, “Örgüt üyesi’ dedikleri Fadıl Şenyaşar, AKP üyesi çıktı” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi ne olacak? ‘AK Partililer kavga etti’ diye mi olaydan bahsedilecek? Siyasi gücünüzü kullanarak, kimseyi terörist olarak hedef gösteremezsiniz. Adli bir vakayı, terör saldırısı diye sunamazsınız. Gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır. Eşi ve 2 oğlu gözleri önünde katledilen, bir oğlu cezaevinde olan Emine Şenyaşar’ın başlattığı Adalet Nöbeti, bugün itibariyle 639’uncu güne girdi. Şenyaşar Ailesi adalet istiyor. Gerçekler ortaya çıksın istiyor. Hastane kamera kayıtlarının bulunmasını istiyor.”

NE OLMUŞTU?

Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde Şenyaşar ailesinin işyerlerini ziyaret eden AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ile koruma ve yakınları, kimi eleştiriler üzerine aile fertlerine saldırmıştı. AKP'li Yıldız ve yakınlarının silah ve sert cisimlerle gerçekleştirdiği saldırı, yaralanan Şenyaşar ailesi fertlerinin tedavi için kaldırıldığı Suruç Devlet Hastanesi'nde de devam etmişti. Dönemin bürokratları ve resmi kurum yetkililerinin gözü önünde yaşanan hastane saldırısında, Celal ve Adil Şenyaşar kardeşler ile çocuklarını görmek için hastaneye gelen baba Hacı Esvet Şenyaşar linç edilerek katledilmişti.

Söz konusu saldırılara dair başlatılan soruşturma dosyaları daha sonra “işyeri” ve “hastane” olarak ikiye ayrıldı. İşyerindeki saldırıya dair yapılan yargılamada, saldırı sırasında kardeşlerini korumaya çalışan Fadıl Şenyaşar'a 37 yıl 9 ay, saldırılarda yer alan AKP'li Yıldız'ın amcaoğlu Enver Yıldız'a 18 yıl hapis cezası verildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar