İlhan Taşcı RTÜK’ü göreve çağırdı: Silahlı-paramiliter bir yapının reklamının anlamı açıktır

İlhan Taşcı RTÜK’ü göreve çağırdı: Silahlı-paramiliter bir yapının reklamının anlamı açıktır
Yayınlanma:
A+ A-
RTÜK üyesi İlhan Taşcı, Kılıçdaroğlu yayınında SADAT’ın reklamına yer verilmesiyle ilgili RTÜK’ü göreve çağırdı. Taşcı, “Kılıçdaroğlu yayındayken tehdit edercesine silahlı-paramiliter bir yapının reklamını yapmanın anlamı açıktır” dedi.

Artı Gerçek - CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Uğur Dündar ile yaptığı röportajının dün gece TV100’de banttan yayınlandığı sırada SADAT reklamının kullanılması tepki yarattı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşcı TV100’ün, “Dikkatsizlik ve özensizlik sonucu yayına giren 8 saniyelik SADAT reklamı nedeniyle siyasi bir fırtına koparılmak istenmektedir” açıklamasına tepki gösterdi. Taşcı, Üst Kurul’a inceleme çağrısı yaptı. Taşcı, sosyal medya hesabında şu mesajı paylaştı:

“CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu yayındayken tehdit edercesine silahlı-paramiliter bir yapının reklamını yapmanın anlamı açıktır! Hele ki Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu yapıya karşı mücadelesi ortadayken. Vahim durum ‘8 saniyelik’ bir şey diye geçiştirilemez. RTÜK incelemeli”

NE OLMUŞTU?

Kılıçdaroğlu'nun, TV100’de katıldığı ve banttan yayınlanan 'Haftanın Panoraması' programında SADAT reklamı yayınlanmıştı. Reklam en az beş kez görülürken, programın sunucusu Uğur Dündar bunun ‘sadece bir kez’ yaşandığını savunmuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da “O az kalmış aklınızı alırım sizin, paramiliter artıkları, siz kimi tehdit ediyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.

Tv100 de, tepkiler üzerine yaptığı açıklamada reklam servisini sorumlu tuttu. "Yasadışı olmasa bile bu politik anlamda bir hatadır" diyen kanalın yayın yönetmeni Alican Değer, “Böylesine politik göndermeleri ve entrikal incelikleri bilmeyen reklam servisimiz Sadat reklamını zaman zaman programların içerisine koyarak görevini yapıyordu" ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU SADAT’IN ÖNÜNE GİTMİŞTİ

Kılıçdaroğlu, bir dönem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını da yapan Adnan Tanrıverdi'nin kurduğu SADAT’ın İstanbul’daki merkezine geçen sene ‘çat kapı’ bir ziyaret gerçekleştirmişti. SADAT’ı ‘paramiliter kuruluş‘ olarak tanımlayan CHP lideri, sandık güvenliğini zedeleyecek olası bir durumdan "SADAT'ın ve cumhurbaşkanlığının sorumlu olacağını" söylemişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, SADAT için "Paramiliter bir kuruluştur. Terörist yetiştiren bir kurumdur" ifadelerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar