İmambakır Üküş: ‘İzin vermiyoruz’ dediğim Kemal Bey değil, bu işi tezgahlayanlardı

İmambakır Üküş: ‘İzin vermiyoruz’ dediğim Kemal Bey değil, bu işi tezgahlayanlardı
Yayınlanma:
A+ A-
CHP 38'inci Olağan Kurultayı'nda ikinci tur öncesi Kılıçdaroğlu'na 'Adaylıktan çekilemezsiniz' diyerek baskı uygulayan İmambakır Üküş, konuya ilişkin açıklamada bulundu. Üküş, “izin vermiyoruz” diye bağırdığı kişinin Kemal Kılıçdaroğlu olmadığını söyledi.

Artı Gerçek - Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 38'inci Olağan Kurultayı'nda genel başkanlık seçiminin ikinci turunda Kemal Kılıçdaroğlu'na “İzin vermiyoruz. Mücadele edeceğiz, kaybedeceğiz” diye bağırdığı anların videosu sosyal medyaya düşen ve çokça konuşulan İmambakır Üküş, söz konusu videoda bağırdığı kişinin Kemal Kılıçdaroğlu olmadığını söyledi. Üküş,"‘İzin vermiyoruz’ dediğim kişi Kemal Bey değil, bu işi tezgahlayan kişilerdi” diye konuştu.

Enver Aysever'in sorularını yanıtlayan Üküş, CHP içerisinde resmi bir görevinin olmadığını gönüllü olduğunu söyledi.

Üküş ayrıca, Kılıçdaroğlu'nun çekilmemesinde ise kendisinin bir rolünün olmadığını Malatya'dan gelen depremzede bir muhtarın kullandığı ‘Eğer çekilirseniz size hakkımı helal etmem’ ifadesinin etkili olduğunu iddia etti.

'2009'DAN BERİ KEMAL BEYİN YANINDA OLAN BİRİSİYİM'

Üküş, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun 2009 yerel seçim kampanyasından bu yana yanında olan kişilerden biriyim. 2009’da Gürsel Tekin, İstanbul İl Başkanı’ydı. Ercan Karakaş ile biz İstanbul Gerçeği olarak SODEV’de pek çok etkinlikler yaptık. O günden bugüne Kemal Bey ile birlikteyiz” ifadelerini kullandı.

“Kemal Bey’in çekilme kararında etkileyen ne ben ne de diğer partili yöneticiler oldu" diyen Üküş, şöyle konuştu:

"Birincisi zaten oylama başlamıştı Kemal Bey geldiğinde. Onların hesabı şuydu: Kemal Bey çekildi haberi yayılacak ve 50-100 oyda kalacaktı. Biz her şeye rağmen Kılıçdaroğlu ile yol yürümek isteyenleri görmek istedik. 536 kişi çekildi denilen Kemal Bey’e oy verdi. İkincisi de Malatya’dan gelen depremzede bir muhtar ‘Eğer çekilirseniz size hakkımı helal etmem’ dedi.”

"PARTİ ÖRGÜTÜNDEN ARKADAŞLAR KONUŞMAMI İSTEDİ"

İmambakır Üküş, birinci tur oylamasının ardından Kılıçdaroğlu ile yaptığı konuşmaya ilişkin ise şu sözleri sarf etti:

"Örgütlerden arkadaşlar benden onlar adına konuşmamı istedi. Kemal Bey’e ‘Bu yola siz tek başınıza çıkmadınız. Siz bu örgütün iradesini yok sayarak, belediye başkanları ile karar alamazsınız’ dedim. ‘İzin vermiyoruz’ dediğim kişi Kemal Bey değil, bu işi tezgahlayan kişilerdi.”

'1981 DOĞUMLU DEĞİLİM 1980’DE HAPİSTEYDİM'

Üküş’ün söylediklerinden öne çıkanlar şöyle:

“İnternette 1981 doğumlu olduğumu yazmışlar. 3 Ocak 1980’den itibaren Sosyalist Vatan Partisi merkez yönetim kurulu üyesi olmaktan, çeşitli eylemlerin içinde olmaktan dolayı Adana Kapalı Cezaevi’ndeydim. Tunceli’de il başkanlığı yaptığımı, MYK üyeliğimi yaptığımı yazmışlar. Ben Tunceli’nin yolunu bilmem. Bu görevlerde bulunmuş olsam söylerim, gurur duyarım. CHP’de üyeyim. İnternette İktisat Fakültesi bitirtmişler bana, ben liseden terkim.

'2009 YEREL SEÇİMLERİNDEN BU YANA KEMAL BEY İLE BİRLİKTEYİZ'

Sayın Kılıçdaroğlu’nun 2009 yerel seçim kampanyasından bu yana yanında olan kişilerden biriyim. 2009’da Gürsel Tekin, İstanbul İl Başkanı’ydı. Ercan Karakaş ile biz İstanbul Gerçeği olarak SODEV’de pek çok etkinlikler yaptık. O günden bugüne Kemal Bey ile birlikteyiz.

“KEMAL BEY’İN ÇEKİLMEME MALATYALI BİR DEPREMZEDE İKNA ETTİ; ‘ÇEKİLİRSENİZ HAKKIMI HELAL ETMEM’ DEDİ”

Kemal Bey’in çekilme kararında etkileyen ne ben ne de diğer partili yöneticiler oldu. Peki neden vazgeçti? Birincisi zaten oylama başlamıştı Kemal Bey geldiğinde. Onların hesabı şuydu: Kemal Bey çekildi haberi yayılacak ve 50-100 oyda kalacaktı. Biz her şeye rağmen Kılıçdaroğlu ile yol yürümek isteyenleri görmek istedik. 536 kişi çekildi denilen Kemal Bey’e oy verdi. İkincisi de Malatya’dan gelen depremzede bir muhtar ‘Eğer çekilirseniz size hakkımı helal etmem’ dedi.

“‘İZİN VERMİYORUZ’ DEDİĞİM KEMAL BEY DEĞİL BU İŞİ TEZGAHLAYANLARDI”

Örgütlerden arkadaşlar benden onlar adına konuşmamı istedi. Kemal Bey’e ‘Bu yola siz tek başınıza çıkmadınız. Siz bu örgütün iradesini yok sayarak, belediye başkanları ile karar alamazsınız’ dedim. ‘İzin vermiyoruz’ dediğim kişi Kemal Bey değil, bu işi tezgahlayan kişilerdi.

'İMAMOĞLU GENEL BAŞKANLIĞA ADAY OLMANIN DOĞRU OLMADIĞINI GÖRDÜ. HAZIRDA HER GÖREVE HAZIR BİRİ VARDI ONU ADAY YAPTI'

Seçimi kazanan Özgür Özel değil Ekrem İmamoğlu’dur. İmamoğlu destek vermeseydi Özel aday olacak imzayı bile bulamayabilirdi.

Özgür Özel bir kukla aday değil ama bir yol arkadaşlığı yaptılar. Çünkü İmamoğlu genel başkanlığa aday olmanın doğru olmadığını gördü. Hazırda her göreve hazır biri vardı, Özgür Özel. Onu aday yaptı.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar