İmamoğlu davası sonrası Ankara'da konuşulan senaryolar

İmamoğlu davası sonrası Ankara'da konuşulan senaryolar
Gazeteci Murat Yetkin, Ankara kulislerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yargı kararını beklemeden Ekrem İmamoğlu'nu görevden alabileceğinin konuşulduğunu yazdı. Ayrıca Mansur Yavaş'a da dava açılması ihtimalinin söz konusu olduğunu belirtti.

Artı Gerçek - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na hakkında 'hakaret' iddiasıyla açılan davada, iki kez ceza artırımı yoluna gidilerek 2 yıl 7 ay 15 gün hapis ve siyasi yasak kararı çıktı. Şimdi davanın istinaf ve çıkacak karara göre Yargıtay'daki temyiz süreci beklenecek. Gazeteci Murat Yetkin ise 'Muhalefet İmamoğlu’na cezayla kenetlendi: Oyun bozulabilir' başlıklı köşesinin 'Derin siyaset senaryoları' başlıklı bölümünde Ankara kulislerinde konuşulanları yazdı:

"Dün akşamdan bu yana siyaset kulisinde pek çok senaryo konuşuluyor. Verilen ceza ardından muhalefetin İmamoğlu etrafında kenetlenmesiyle adaylık ibresi siyaseten İmamoğlu’na dönmüş görünüyor ama hukuki durum bu senaryoların konuşulmasını getiriyor.

Bu senaryolar arasında, az önce de söz ettiğimiz İçişleri Bakanı Soylu’nun yargı sürecini beklemeden İmamoğlu’nu görevden alması veya Adalet Bakanı Bozdağ’ın yargı sürecini hızlandırması geliyor. Bir başka senaryo, Erdoğan’ın seçimi öne alma tarihinin, dolayısıyla Altılı Masanın adayını ilan etme tarihinin de böylesi bir hızlandırılmış yargı süreci ile eşgüdüm içinde yürütülecek olması.

İmamoğlu’na siyaset yasağının yolunu açan bu mahkeme kararı bir yönüyle Altılı Masayı bir an önce adayını ilan etmeye zorlama hamlesi işlevini görüyor. Hatta Ankara’da Altılı Masanın İmamoğlu’nun aday yapması ve ilk turda Cumhurbaşkanı seçilememesi, Yargıtay kararının da tesadüfen tam o aradaki 15 günde çıkması durumunda Erdoğan’ın seçimi kazanmış sayılacağı dahi konuşuluyor.

Yine dün geceden bu yana Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş aleyhine de uydurma bir suçlamayla benzeri bir dava açılması ihtimali söz konusu."
YAZININ TAMAMI

Öne Çıkanlar