İmamoğlu: İstanbul'da yaşam maliyeti 27 bin liraya ulaştı

İmamoğlu: İstanbul'da yaşam maliyeti 27 bin liraya ulaştı
Yayınlanma:
A+ A-
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da dört kişilik bir ailenin aylık yaşam maliyetinin 27 bin 596 liraya ulaştığını belirterek, "Yani neredeyse dört kişinin yaşadığı ailede dördü de en az asgari ücretle çalışabilsin ki bunun üzerine çıkabilsin" dedi.

Artı Gerçek - İstanbul'da Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin'in ev sahipliğinde 'Sosyal Yardım Lansmanı' düzenlendi. Etkinliğe, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İstanbul Büyükşehir (İBB) Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı. Kılıçdaroğlu konuşmasında ekonomik krize vurgu yaparken, İmamoğlu İstanbul'da bir yılda yaşam maliyetinin yüzde 112 arttığını söyledi.

KILIÇDAROĞLU: İKTİDARIMIZDA HİÇBİR ÇOCUK YATAĞA AÇ GİRMEYECEK

Günümüz Türkiyesinde milyonlarca kişinin derinleşen ekonomik kriz karşısında ayakta kalma savaşı verdiğini belirten CHP lideri Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

BENİM BİLDİĞİM İMAMOĞLU BÜTÜN ENGELLERİ AŞAR: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımızın hakkını teslim etmemiz gerekiyor. Her alanda İstanbulluların yaşanılır bir kentte yaşaması için elinden geleni yapıyor. Engellere boğuşuyor Ama benim bildiğim özellikle İBB Başkanımız bütün engelleri aşar halkına hizmet verir.

EKONOMİK ÇÖKÜŞ YAŞANIYOR: Saray düzeni tarafından ekonomik çöküşe sürüklenen ülkemizde insanlarımız karnını doyurmakta zorlanıyor. Milyonlarca insanımız ayakta kalma savaşı sürdürüyor. Halkımız kuru ayazda ekmek kuyruklarında bekliyor. İşte bu tablo bizim kaybedebilecek tek bir dakikamız olmadığının işaretidir. Bu tabloya karşı mücadele etmek her vatandaşın herkesin ortak görevidir. Bu ortak görevi iktidar yapmak bizim temel görevimiz. Adaletin A'sını bilmeyen insanların ülkeyi yönetmeye kalktığında sonuçlarını görüyoruz. Defalarca beslenme programı hayata geçirilsin diye seslendik, önergeler verdik, kanun teklifi verdik tamamı reddedildi. Çocukları yoksulluğa mahkum edenler daha iyi bir dünya için mücadele verebilir mi? Belediyemiz özkaynaklarını halk için sonuna kadar kullanıyor. İhtiyacı olan her bir yurttaşımızın yanında oluyor. Bugün burada Şişli'nin sofrasında buluştuk.

HARAMZADELERE KARŞI HALİL İBRAHİM SOFRASINI KURUYORUZ: Bütün belediye başkanlarımıza sesleniyorum. Şişli sofrasının bereketini hakkaniyetini ülkemizin dört bir yanına yayma vaktidir. Güç ve servet içinde yüzen Babil Krallığı'nın haramzade sofralarına karşı Hz. İbrahim'in herkese açık, kalabaklıklaştıkça bereketi artan Halil İbrahim sofrasını kuruyoruz. Bu sofrada para şan yok, bu sofrada adalet dayanışma var. Babil Krallığı'nı yıkacağız. Önümüzdeki seçimlerde milletimiz bunun ne demek olduğunu gösterecek.

HALKTAN ÇALINAN 418 MİLYAR DOLARI GERİ ALACAĞIZ: Halktan çalınan 418 milyar doları kuruşu kuruşuna aldığımızda halkın sofrası şenlenecek. bunu birlikte başaracağız. İktidar olduğumuzda göreceksiniz Türkiye coğrafyasının her yerinde hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Aile destekleri sigortasıyla kimsenin yoksulluğunu aşife etmeden herkesi kucaklayarak bu ülkede barışı ve huzuru sağlayacağız."

İMAMOĞLU: BİR KİŞİNİN İNADI MİLYONLARI YOKSULLUĞA SÜRÜKLEDİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise konuşmasında, İstanbul'da yaşam maliyetinin 2021 Aralık-2022 Aralık ayına kadar olan süreçte yüzde 112'yi aşan oranda arttığını anlattı. Rakamlarla İstanbulluların yaşadığı ekonomik krize dikkat çeken İmamoğlu, şunları söyledi: "Israrla sürdürülen yanlış ekonomi politikaları zorlu şartların içine soktu. Bir kişinin inadı milyonlarca insanımızın yoksulluk çekmesine neden oldu. Çocukların aç kaldığı Türkiye görmemize neden oldu. Enflasyon canavarı eskisinden çok daha büyük bir sorun ve tabiri caizse doymaz bir canavar olarak geriye döndü. İstanbul'da yaşam maliyeti, 2021 Aralık 2022 Aralık ayına kadar olan süreçte yüzde 112'yi aşan oranda arttı. İstanbul'da yine 2022 Aralık'ta dört kişilik ailenin yaşam maliyeti 27 bin 596 TL. yani neredeyse dört kişinin yaşadığı ailede dördü de en az asgari ücretle çalışabilsin ki bunun üzerine çıksın." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar