İmamoğlu'ndan dava açıklaması: Bana ahmak diyen insana sözünü iade ettim

İmamoğlu'ndan dava açıklaması: Bana ahmak diyen insana sözünü iade ettim
Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, hakkındaki duruşma öncesi YSK'ye ve yargıya seslendi. Dava konusu sözü 'YSK üyelerine değil, kendisine ahmak diyen insana (Süleyman Soylu) iade ettiğini' söyleyen İmamoğlu, "Adil olun" çağrısı yaptı.

Artı Gerçek - Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret iddiasıyla yargılanan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yargılanmasına bugün devam ediliyor. YSK üyelerine 'ahmak' dediği iddiasıyla 4 yıl 1 aya kadar hapisle yargılanan İmamoğlu, bugün Anadolu Adliyesi 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada bir yıldan fazla ceza alması halinde siyasi yasaklı durumuna gelebilir.

Dava öncesi Fox TV'den İlker Karagöz'ün sunduğu Çalar Saat programına katılan İmamoğlu "Bu konuyla ilgili tek bir endişe, korku, kaygı hissetmiyorum ama şu mahkemeden utanç duyuyorum! Böyle bir yargılama olamaz, şaka gibi, trajikomik bir durum. O sözü YSK üyelerine söylemedim, bana ahmak diyen insana (İçişleri Bakanı Süleyman Soylu) sözünü iade ettim" dedi. YSK üyelerine de seslenen imamoğlu "Ekrem İmamoğlu’nun siyasi yasaklı hali olmasına göz mü yumacaksınız, hiç mi ses çıkarmayacaksınız?" diye sordu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun açıklamaları şöyle:

'BİZİM AİLE 50 KİŞİYİ GÖTÜRÜR DİYEN NOYAN SERBEST, KOLİVAR TUTUKLU: Sayın Kolivar’ın ( Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar) o sözüne herkes kızabilir ama bu ülkede fikir özgürlüğü diye bir şey var. İnanın bu konuyu ilk dinlediğimde esprili bir şekilde 'bizim Halk Ekmek’in reklamını yaptı subliminal olarak' dedim. Sonra hatırladım, 'bana konuşmayı çıkartın' dedim, bir hanımefendinin bir konuşması vardı. Diyor ki, Sevda Noyan, '15 Temmuz kursağımızda kaldı, doğru anlaşılsın bizim aile şöyle 50 kişiyi götürür.' Bunu söyleyen hanımefendi şu anda serbest. Kovuşturmaya gerek yoktur talimatı çıktı. Kolivar tutuklanıyor. Söylediklerini destekleyecek değilim zaten bizi hedefine koymuş. İstanbul’da insanlar keyiften ekmek kuyruğuna girer mi! Siyaseten halkın gerçeklerinden uzak olması meselesi bu.

BU DAVADAN UTANÇ DUYUYORUM: Bu davanın Ekrem İmamoğlu'na zararı ne, faydası ne? Beni zerre ilgilendirmiyor. Ne faydası ne zararı. 'Bu davanın sonucu ne olursa size ne olacak?' diye soruyorlar. Hiç ilgilenmedim. Hukukçularımızla oturduk genel kapsamda bir şeyler konuştuk ama şu ceza verilirse böyle olursa vs.. Çünkü bununla ilgili tek bir endişe, korku, kaygı hissetmiyorum ama şu mahkemeden utanç duyuyorum. Böyle bir yargılama olamaz. Trajikomik bir durum. Siz 16 milyon insanı cezalandırmak için yaptığınız hamlenin farkında değil misiniz?

EKREM İMAMOĞLU'NUN SİYASİ YASAKLI OLMASINA GÖZ MÜ YUMACAKSINIZ?: 31 Mart seçiminin iptal edilmesine dönük karar veren YSK üyelerine sesleniyorum, niye düşünmüyorsunuz? 31 Mart seçimlerini iptal ederken siyasetin baskısı altında kalarak, en üst mevkiden birçok siyasi kişiliğe kadar sizi zora sokacak bir biçime sokacak kadar, 'hırsızlar', 'teröristler' diyerek zorla o günün mevzusu haline gelen insanların yargılanmasından tümüyle beraat, 'hiçbir suçu yoktur, terörist değildir' diye çıkan karardan sonra üzüntülü müsünüz, vicdan sızınız var mı? Ne kadar kötü bir karar vermişiz diyor musunuz? Ben bu sözü şu an YSK üyelerine söyledim. Ama o davada bahsi geçen sözü (ahmak) YSK üyelerine söylemedim. O gün ret oyu veren YSK üyelerine sesleniyorum. Hâlâ kalkıp 'bir hata yaptık' demiyorsanız, şimdi de Ekrem İmamoğlu'nun siyasi yasaklı olmasına göz mü yumacaksınız? Bu konuda hiç mi ses çıkartmayacaksınız? Ben yüce Türk yargısına güvenmek istiyorum.

HAKİME HEM VAAT HEM TEHDİT GELMİŞ MİDİR?: Karadeniz’den İstanbul’a atanan hakim tekrar Karadeniz’e gönderilmez. Acaba Anadolu Başsavcılığı'nda üst yargı mensuplarından birisi hakime, 'bak en az 2 yıl ve daha fazlası ceza ver seni istediğin yerde ağır ceza reisi yapalım demiş midir?' Bir başka mahkeme başkanının da sürgününü örnek göstererek. Hakim tehdit edilmiş midir?

ADİL OLUN: Bu dava tamamen siyasi. Siyasi yasaklı yapmak, kayyım atamak gibi 'belediyeyi nasıl ele geçiririm...' Öyle insanlar var ki elini böyle ovuşturup, onu görevden alsalar da biz buraya konsak' diyorlar. Nereye konuyorsun, kimin malına konuyorsun. İstanbul 16 milyonun bunun hâlâ öğrenemediniz mi? Böyle bir hatanın bedeli bu ülkede 8 milyondur. Onun için ayağınızı denk alın, adil olun, yargı için birilerinden talimat gelmesini beklemeyin, buna aracı olmayın.

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI: Ben büyükşehir belediye adayı olmak istediğimi hiç duydunuz mu. Böyle bir şey denmez, bir süreç bu. Kaldı ki bir altılı masa var. Buna önderlik yapmış Kemal Kılıçdaroğlu. Tarihin kalın harflerle yazılıp gururla okuyacağımız iki insan var. Diğeri Meral Akşener. Nefer dediğiniz nedir koşan, didinen. Nefer olduğum alan İstanbul. Ben burada sayın genel başkanımı, sayın Meral Akşener’in başını öne eğdirtmem, ben burada nefer gibi çalışırım. Sadece ben miyim nefer? Ankara, İzmir, Mersin, diğer görevliler. Nefer gibi çalışmak böyle bir şey. Ben takım oyuncusuyum. Bugün söylediğim şey bu. Ama bunu iki aşamalı eleştirenler var. Bir tanesi iktidar, aday kim olacak… Güncel sorunlardan insanları uzak tutmak. Ek konuları Ekrem İmamoğlu olsun, Millet İttifakı'nın adayı olsun, toplumu meşgul edelim… Biz şu ana ülkemizin geleceğini en sağlıklı şekilde hazırlayacak olan o altılı masayı diri tutacak sahadaki işlemleri yapmakla sorumluyuz.

İMAMOĞLU'NA NEDEN DAVA AÇILMIŞTI?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 30 Ekim 2019 tarihinde Fransa’nın Strasburg kentinde düzenlenen kongrede yaptığı konuşmada, 31 Mart seçimlerinin iptal edilerek, tekrarlanmasını eleştirmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise 4 Kasım 2019 tarihinde İmamoğlu'nun bu konuşmasını eleştirerek, “Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi şikayet eden ahmağa söylüyorum; bunun bedelini bu millet sana ödetecek” dedi. İmamoğlu da bunun üzerine “31 Mart’ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa’da onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan biten şeylere baktığımızda, tam da 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır, önce oraya bir odaklansın” yanıtı verdi. YSK ise İmamoğlu'nun bu sözleri üzerine suç duyurusunda bulundu ve dava açıldı. İmamoğlu hakkında 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası isteniyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar