İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru: Yüklü tazminat talebi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru: Yüklü tazminat talebi
Yayınlanma:
A+ A-
İYİ Parti lideri Akşener, hakkında 7 yıl süren ve geçtiğimiz aylarda ‘kovuşturmaya yer olmadığına’ dair karar ile sona eren soruşturma süreci için Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Akşener 5 milyon TL manevi tazminat istedi.

Artı Gerçek - İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, hakkında 7 yıl süren soruşturmayla ilgili Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunup 5 milyon TL tazminat talep etti.

Akşener'in avukatı İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, başvuruya ilişkin yazılı açıklamasında, Akşener'in Anayasa'nın 36. maddesinde düzenlenen "adil yargılanma", "yöneltilen suçlamanın nedeninden ve niteliğinden haberdar olma", "makul sürede yargılanma" ve "lekelenmeme" haklarının ihlal edildiğini söyledi.

Tüm bilgi ve belgelere erişildiği 2019'da hiçbir makul gerekçe olmaksızın verilen gizlilik kararından sonra dosyada esasa ilişkin hiçbir işlem yapılmadığını iddia eden Poyraz, tüm süreç boyunca medyadaki kimi haber ve yayınlarda dosya içeriğine ilişkin bilgilere yer verildiğini ve yorumlar yapıldığını belirtti.

5 MİLYON TL TAZMİNAT TALEBİ

Poyraz, 4 yılı erişim kısıtlı, 7 yıl süren soruşturmanın, bu süreçteki seçimlerde Akşener ve İYİ Parti aleyhine AK Parti ile Cumhur İttifakı'ndaki diğer siyasi partiler tarafından bir siyasi silah ve politik malzeme olarak kullanıldığını belirtti.

Uğur Poyraz, başvuruda Akşener'in anayasal haklarının ihlal edildiğinin tespiti ile bu süreçte uğradığı saldırılar sebebiyle 5 milyon lira manevi tazminat talebinde bulunulduğunu belirterek, tazminata hükmedilmesi durumunda tüm tutarın şehit ailelerine verileceğinin dilekçede belirtildiğini kaydetti.

NE OLMUŞTU?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı Suçlar Bürosu tarafından 15 Temmuz darbe girişiminin ardından isimsiz ihbarlar dikkate alınarak başlatılan ve sonradan PKK üyeliğinden yargılandığı ve itirafçı olduğu için hakkında beraat kararı verildiği ortaya çıkan bir “gizli tanığın” ithamlarına dayanılarak yürütülen soruşturmada, yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimi öncesi Mayıs 2019’da gizlilik kararı verilmiş ve soruşturma, 22 Ağustos 2023 tarihinde takipsizlik kararı ile sonuçlanmıştı. (AA)

Öne Çıkanlar