İYİ Parti ve CHP’den başörtüsü için ortak önerge

İYİ Parti ve CHP’den başörtüsü için ortak önerge
Yayınlanma:
A+ A-
CHP ve İYİ Parti, başörtüsü teklifi görüşmelerinde Anayasa Komisyon’a ortak önerge sundu. Önergede, AKP'nin teklifindeki "dini inancı sebebiyle başını örtmesi ve…" ibaresi "başını örtmesi ya da örtmemesi de dahil olmak üzere" diye değiştirildi.

Artı Gerçek - AKP'nin hazırladığı başörtüsü teklifi görüşmeleri sırasında CHP ve İYİ Parti'den yeni bir önerge geldi.

T24'ten Eray Görgülü'nün haberine göre iki parti başörtüsü teklifi görüşmelerinde Anayasa Komisyon’a ortak önerge sundu.

Önergede, 24’üncü maddeye eklenmesi öngörülen “dini inancı sebebiyle başını örtmesi ve…” ibaresinin “başını örtmesi ya da örtmemesi de dahil olmak üzere“ şeklinde değiştirilmesi öngörüldü. Gerekçe olarak, dini inanç ibaresine bağlı kalmaksızın tüm kadınların başını örtme ya da örtmeme özgürlüğünün anayasal güvence altına alınması gerektiği belirtildi.

24’üncü maddenin son cümlesinin de “Alınan veya verilen bir hizmetin gereği olan kıyafet söz konusu olduğunda ise devlet kadının başını örtmesini engellememek şartıyla gerekli tedbirleri alır” şeklinde değiştirilmesi istendi. Bu değişikliğe gerekçe olarak kamusal görevin gerektirdiği şekilde giyinme hususundaki tereddütlerin giderilmesi gerektiği gösterildi.

Komisyon görüşmelerine HDP katılmama kararı almıştı.

TEKLİFTE NELER VAR

AKP ve MHP'li vekillerin ortak imzasını taşıyan ve görüşmeleri devam eden başörtüsü toplam üç maddelik teklifin birinci maddesi ile anayasanın 2'üncü maddesine bazı fıkralar ekleniyor. Bu kapsamda eklenecek fıkralardan biri "Temel hak ve hürriyetlerin kullanılması ile kamu veya özel kesim tarafından sunulan mal ve hizmetlerden yararlanılması, hiçbir kadının başının açık veya örtülü olması şartına bağlanamaz" hükmü.

Teklifin aile düzenlemesi ile ilgili ikinci maddesinin gerekçesinde ise aile kurumunun "sapkınlıklara" karşı korunmasının önemine dikkat çekilerek, anayasanın 41'inci maddesi "evlilik birliği ancak kadın ve erkeğin evlenmesiyle kurulabilir" şeklinde değiştiriliyor. (KAYNAK)

Öne Çıkanlar