İYİ Parti'den HDP-Kılıçdaroğlu görüşmesine ilişkin ilk yorum

İYİ Parti'den HDP-Kılıçdaroğlu görüşmesine ilişkin ilk yorum
İYİ Parti Sözcüsü Zorlu, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Sancar ile görüşmesini değerlendirdi: TBMM'de grubu olan bir partiyi cumhurbaşkanı adayı olarak ziyaret ediyor. Esas olan hassasiyetlerimizin devamını sağlayabilmektir.

Artı Gerçek - İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Millet İttifakı'nın ortak cumhurbaşkanı adayı olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun HDP ziyareti hakkında "Biz bu konuyla ilgili görüşlerimizi daha önce açıklamıştık. Bu özenden asla taviz vermeyeceğiz, bunu milletimize taahhüt ediyoruz" dedi.

Zorlu, partisinin genel merkezindeki haftalık olağan basın toplantısının sonunda gelen bir soru üzerine Kılıçdaroğlu'nun TBMM'de HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile gerçekleştirdiği görüşme hakkında şunları söyledi:

"CHP Genel Başkanı, TBMM'de grubu olan bir partiyi cumhurbaşkanı adayı olarak ziyaret ediyor. Biz bu konu ile ilgili görüşlerimizi daha önce açıklamıştık. Esas olan hassasiyetlerimizin devamını sağlayabilmektir. Bu özenden asla taviz vermeyeceğiz, bunu milletimize taahhüt ediyoruz. İYİ Parti milletimizin birlik ve bütünlüğünü sağlayacak yegane çimentodur ve bu işlevini ilelebet sürdürecektir."

'SEÇİM SANDIKTA KAZANILACAK'

Zorlu, basın toplantısında seçim günü sandık güvenliğine ilişkin de konuştu. "Millet İttifakı ekseninde seçime önem veriyoruz. Çünkü seçim sandıkta kazanılacak, biz bu sandıklara sonuna kadar sahip çıkarak milletimizin iradesini en önemli ve en gerçekçi şekilde yansıtılması çabası içerisinde olacağız" diyen Zorlu, şöyle devam etti: "Şu anda açıklanmadı ama tahminimiz o yönde; 210 bin civarında bir sandık sayısı açıklanmasını bekliyoruz. Biz İYİ Parti olarak tüm sandıklarda, sandık görevlilerimiz ve gözlemcilerimizin yanı sıra bütünsel olarak Millet İttifakı'nın her bir paydaşı olarak bu sandıklarda yer alacağız. Sizlerin iradesine sahip çıkacağız."

'DEPREMZEDELER İÇİN YAPTIĞIMIZ BAŞVURU REDDEDİLDİ'

Depremzedelerin de göç ettikleri veya en azından geçici olarak bulundukları yerlerde, geldikleri illeri işaret ederek oy kullanmaları gerektiğini belirten Zorlu, "Çünkü bu hem seçim güvenliğinin sağlanması hem de milli iradenin doğru yansıtılması bakımından çok önemliydi. Maalesef Yüksek Seçim Kurulu'na yaptığımız başvuru, "kanun gerekiyor" gerekçesi ile reddedildi" diye konuştu.

'NEVRUZ GÜNÜNÜN RESMİ TATİL OLMASINI SAĞLAYACAĞIZ'

İstanbul'da 224 kişinin gözaltına alındığı Newroz sonrasındaki gözaltıları da değerlendiren Zorlu, "Biz Nevruz'u ulusun ulu günü, baharın müjdesi olan bir gün olarak değerlendiriyoruz. Bu gün hiçbir etnik, kimliksel, mezhepsel bir ayrım gözetmeksizin ülkemizde yaşayan 85 milyon insanımızın birlik, barış ve huzurunu temsil eden bir gün olarak kabul ediyoruz" dedi.

Zorlu, "Biz eğer demokrasiyi getireceksek hepimizin düşünceleri olabilir ama demokrasi ortaklaşmak demektir. O gerçek milli birliğimizdir, bağımsızlığımızdır. Bu duygulardan hareketle iktidarımızda İYİ Parti olarak Nevruz gününün bir resmi tatil olmasını sağlayacağız" ifadelerini kullandı. (DHA)

Öne Çıkanlar