İYİ Partili Arslan cemevlerini hedef aldı: Terör örgütüne teslim ettiniz

Yayınlanma:
A+ A-
Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde HEDEP Milletvekili Celal Fırat konuşmasını yaparken İYİ Partili Yüksel Arslan, "Terör örgütüne cemevini teslim ettiniz" diyerek cemevlerini hedef aldı. HEDEP sıraları, Arslan'a tepki gösterdi.

Artı Gerçek - TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu dün Mehmet Muş başkanlığında toplandı. HEDEP İstanbul Milletvekili Celal Fırat, komisyondaki konuşmasında bakanlık bütçesi ve personelinin Alevilerin aleyhine kullanıldığını söyledi. AKP'li İsmail Güneş ve AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök, Fırat'ın konuşmasını "Nerede oluyor bunlar kardeş?" diye böldü.

İYİ PARTİLİ VEKİLDEN MECLİS'TE CEMEVİNE 'TERÖR' BENZETMESİ

İYİ Parti Ankara Milletvekili Yüksel Arslan da "Terör örgütüne cemevini teslim ettiniz" dedi. Arslan'ın sözlerine Fırat'ın yanı sıra HEDEP grubundan Sezai Temelli, Dilan Kunt Ayan, Ömer Öcalan ve Serhat Eren tepki gösterdi.

Tepkiler üzerine Komisyon Başkanı Mehmet Muş, bir şey duymadığını söyleyerek, "Değerli arkadaşlarım, bakın, 4 konuşmacımız daha var. Şeyden sonra ben tutanaklara da bakacağım yani burada kaba ve yaralayıcı ifadelerden kaçınalım" dedi. Muş, ayrıca Fırat'a "Sayın Fırat, siz de meramınızı izah edin, açıklayın ancak ayrımcılık, ırkçılık vesaire falan konularına lütfen dikkat edelim" uyarısında bulundu.

Muş'un Fırat'ı uyarmasına HEDEP Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren tepki göstererek, "Sayın Başkanım, cemevi için 'terörist' diyor. Siz bizim arkadaşlarımıza uyarıda bulunuyorsunuz" dedi. Sezai Temelli de Eren'e destek verdi.

Konuşmasına süre eklenen Fırat, cemevlerine yönelik saldırıları ve cemevlerinin sorunlarını anlattıktan sonra bu kez de AKP Uşak Milletvekili İsmail Güneş, "Sen başka illerdeki cemevlerini de ziyaret et, Alevi vatandaşlarımı da ziyaret et bakalım" diye sataştı. Fırat ise kendisinin Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı olduğunu hatırlattı.

'CEMEVLERİ ALEVİLERİN İBADETHANESİDİR'

Celal Fırat daha sonra sosyal medya hesabından o anların görüntülerini de paylaştı. Fırat, şöyle tepki gösterdi:

"Bütçe görüşmeleri kapsamında gerçekleşen İçişleri Bakanlığı Komisyonunda bakanlığın Alevilere yönelik baskı, gözaltı ve ayrımcılık politikalarını dile getirdik.

Eleştirilerimize dahi tahammül edemeyen İYİ Parti'li vekil Yüksel Arslan, "Cemevini terör örgütüne teslim ettiniz" diyecek kadar aymazlık yaparak, Alevi toplumuna dair politikalarını açığa çıkarmışlardır.

Cemevleri Alevilerin ibadethanesidir! Siz bunu kabul edene, cemevleri yasal statüye kavuşana kadar mücadelemiz sürecektir."

YÜKSEL ARSLAN, MANSUR YAVAŞ'IN ÖZEL KALEM MÜDÜRÜYDÜ

2019-2023 yıllarında Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı ve Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın Özel Kalem Müdürü olarak görev yaptı. 2023 Türkiye genel seçimlerinde milletvekili adayı olmak için belediyedeki görevinden ayrıldı.[3] 2023'te İYİ Parti Ankara 3. bölge milletvekili olarak meclise girdi. Mecliste Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda görev aldı. (HABER MERKEZİ)

tutanak1.png

Öne Çıkanlar