Karamollaoğlu'ndan istismar sorusuna yanıt: Meselenin üzerine önyargılarla gidiliyor

Karamollaoğlu'ndan istismar sorusuna yanıt: Meselenin üzerine önyargılarla gidiliyor
Yayınlanma:
A+ A-
Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu ‘tarikatta çocuk istismarı’yla ilgili konuştu. Karamollaoğu önyargılarla hareket edildiğini söyleyerek’ Diyanet'in açıklaması da bu noktada. İslam rıza göstermez’ dedi.

Artı Gerçek-Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, Halk TV'de Özlem Akarsu Çelik'in Liderler Özel programına konuk oldu. Altı yaşında bir çocuk İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı'nın yöneticisi babası tarafından imam nikahıyla biriyle evlendirildiği ortaya çıkmasıyla ilgi konuşan Karamollaoğlu, “İslamla bağdaşmaz. Evlenmek irade işidir. Bunun bir de iştimai yönü var. Toplumda kargaşa meydana geliyor. Bundan dolayı ben bu konunun hukuk önünde net bir şekilde belirlenene kadar gündeme gelmemesinin doğru olacağını düşünüyorum” dedi.

Bunu kabul etmenin mümkün olmadığını söyleyen Karamollaoğlu, “Bunun birkaç yönü var. Sosyal yönüyle bunu zaten toplumda kabul etmek... Çocuk iradesi yok ki. Böyle bir şey olmaz. İnancı olan bir insanın da böyle bir suçu işleyeceğine ihtimal vermiyorum. İnsanlar hata yapabilir ama ben ihtimal vermiyorum” ifadelerini kullandı.

‘İSLAM RIZA GÖSTERMEZ’

Yaşananların islamla bağdaşmadığını belirten Karamollaoğlu şunları söyledi:

“İslami yönü olarak bunun kabul edilmesi mümkün değil. İslamla bağdaşmaz. Evlenmek irade işidir. Bunun bir de iştimai yönü var. Toplumda kargaşa meydana geliyor. Bundan dolayı ben bu konunun hukuk önünde net bir şekilde belirlenene kadar gündeme gelmemesinin doğru olacağını düşünüyorum. Çünkü bu aileyi, aile reddediyor. Aile bundan rahatsızsa bu noktada farklı fikirler varsa özellikle tabii ben sizi tenzih ederek söylüyorum medyada bu çok dikkat çeken bir konu. Ama önyargılarla gidiliyor meselenin üzerine. Diyanet'in açıklaması da bu noktada. İslam rıza göstermez. Ben bu konunun istismara vesile edilmemesi sebebiyle gündemde tutulmamasını arzu ederim. Hem toplum hem aile rahatsız ediyor çünkü”

‘GECİKEN ADALET ADALET DEĞİLDİR’

Davanın uzun süredir yargıda olmasına dair Karamolloğlu, “Deliller ortadaysa vereceği kararı çabuklaştırmalı. Geciken adalet adalet değildir. Bu noktada kabul edilebilir yanı yok. Bundan dolayı tarikatlar, Kuran kursları kapatılsın olmaz. Bundan dolayı ne için diyorum İslama önyargılı baktıkları için söylüyorlar” diye konuştu.

‘ADİL KARAR VERMELİ’

Çelik'in Ensar Vakfı, Erzurum'da yaşananları hatırlatması üzerine Karamolloğlu şunları ifade etti:

“Nerede olursa olsun ister İslami kurslar ister cemaatlere ait kurslar bu konularda MEB'in özellikle çok titiz davranmasına ihtiyaç var. Kararlar geciktirilmemeli suçlular da en ağır şekilde cezalandırılmalı. Hiç tereddütüm yok benim. Ama adil karar verilmeli. Önyargıyla hareket edilmemeli.

Buna uyulsun ve bu problemlerin çoğunu. Sözgelimi biz farklı bir şeyden bahsediyoruz. Nerede? Kuran kurslarının önünde falan değil. Bütün okullarda uyuşturucu alışkanlığı haline geldi. Bununla ilgileniyoruz diyor hükümet ilgileniliyorsa niye bu sürekli olarak yaygınlaşıyor?”

‘NASIL KAPATACAKSINIZ?’

"İktidar nezdinde makbul cemaatler bir de makbul olmayan cemaatler var" ifadesine ise Karamollaoğlu, “Bu ayrım yapılıyorsa yazıklar olsun. Bu ayrım yapılamaz. Benim suçlum senin suçlun olmaz. Cezasını çekecek ki başkalarına ibret olsun.”Tarikatlar kapatılsın diyor. Nasıl kapatacaksınız? Tarikat diye bir dernek vakıf yok ki. Tarik yol demek” dedi.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar