Hiranur Vakfı'nın çocuk istismarı savunması: Aile içinde

Hiranur Vakfı'nın çocuk istismarı savunması: Aile içinde
Devlet kurumlarıyla ilişki içinde olan Hiranur Vakfı, Onursal Başkanı Gümüşel’in altı yaşındaki kızını evlendirip cinsel istismara yol açmasına dair açıklamasında "aile içinde" savunması yaptı. Vakfın hukuk sistemine güvendiğini vurgulaması dikkat çekti.

Artı Gerçek - İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı, Onursal Başkanı Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını altı yaşındayken evlendirmesi ve çocukluğu boyunca istismarına yol açmasıyla ilgili açıklamasında, "vakanın aile içerisinde yaşandığını" belirtti. Vakıf, "hukuk sistemine güvendiklerini" de vurguladı.

Birgün gazetesi yazarı Timur Soykan, Hiranur Vakfı’nın kurucusu Gümüşel’in kızı H.K.G.'in, babasının kendisini altı yaşındayken, o dönem 29 yaşında olan Kadir İstekli ile imam nikahıyla ‘evlendirdiğini’ ve çocukluğu boyunca cinsel istismara uğradığını anlatarak şikâyetçi olduğunu yazmıştı.

Davanın duyulması sonrası Gümüşel’in isminin geçtiği metinleri internet sitesinden çıkaran vakıf, açıklamasında da "Hukuk sistemimize güveniyoruz ve mahkemenin en doğru kararı vereceğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

'KÖTÜ NİYET' İDDİASI

Vakfın açıklamasında şöyle denildi. "BirGün gazetesinde vakfımızın ismi zikredilerek verilen haberin içeriğinde yer alan ve mahkemelere intikal etmiş konu ile kurumsal olarak hiçbir ilgimiz bulunmamaktadır. Süreci devam eden bir davanın iddianamesinde yer alan suçlamalar dava sonuçlanmadan sadece iddiadan ibarettir. Vakıf yönetimi olarak dava sürecini takip edeceğiz. Hukuk sistemimize güveniyoruz ve mahkemenin en doğru kararı vereceğine inanıyoruz. Bir aile içerisinde yaşandığı iddia edilen ve mahkemeye intikal etmiş dava üzerinden bir kurumu karalamaya çalışmak ve İslami hassasiyetleri olan bütün insanları yaftalama niyetinde olmak en hafif tabirle kötü niyettir. Hiranur Vakfı olarak hiçbir kötü niyetin parçası olmayacağız ve Allah'ın izniyle faaliyetlerimize aynı inanç ve azimle devam edeceğiz."

DEVLETLE ORTAK FAALİYET İÇİNDELER

Öte yandan, Hiranur Vakfı’nın valiliklerden kaymakamlıklara ve belediye başkanlarına kadar birçok devlet kurumuyla işbirliği içinde olduğu ortaya çıktı. BirGün’den Mustafa Kömüş’ün haberine göre, vakıf Şanlıurfa Valiliği ile birlikte ortak eğitim çalışmaları yapıyor, valilik ile birlikte Suriye’den öğrenci getiriyor.

Öte yandan, vakfın geçen yıl düzenlediği ve ‘icazet töreni’ adını verdiği etkinliğe hem devlet yetkilileri hem de AKP’liler katılmış. Törende hem Sancaktepe Kaymakamı hem de Sancaktepe Belediye Başkanı yer almış.

Habere göre, vakfa öğrenci getiren otobüsler de belediyeler tarafından karşılanıyor. Maraş’tan öğrenci getiren vakfın açıklamasında şu ifadeler kullanılmış: “Savaş mağduru yetim çocuklarımızın eğitimlerine başlamaları adına İstanbul’a gelişleri için desteklerini esirgemeyen Sancaktepe Belediye Başkanı Sn. İsmail Erdem’e bu örnek davranışı için sonsuz teşekkürler.”

Vakıf üyelerinin, 2017 yılında İstanbul Sancaktepe’de bulunan bir imam hatip ortaokuluna giderek ders verdiği de belirtildi. (Kaynak)

Öne Çıkanlar