Kemal Kılıçdaroğlu: Muhtarların bir yardımcısı olması lazım

Kemal Kılıçdaroğlu: Muhtarların bir yardımcısı olması lazım
Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Ekim 2020 14:28
A+ A-
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kadın muhtarlarla Ankara'da görüştü. Kılıçdaroğlu, muhtarlara bütçe ve özel kalem istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da kadın muhtarlarla buluştu. Kılıdaroğlu, geçtiğimiz günlerde dile getirdiği muhtarların özel kalemi olması grektiğini tekrar ederek, "Belediye başkanının nasıl bir özel kalemi varsa, muhtarlığın da özel kalemi olsun. Bu, muhtarlığın kurumsal temelinin oluşması demektir" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çankaya Zübeyde Hanım Tesisleri'nde  Kadın Muhtarlar ile gerçekleştirilen toplantıda konuştu. Kılıçdaroğlu, Emlak Vergisinden bir bölümün muhtarlıklara aktarılarak bütçesinin oluşturulması gerektiğini savunurken, belediye meclisi kararlarından muhtarların haberdar edilmediğini söyledi. Parlementoda kadın sayısının az olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, bunun için Siyasal Partiler Kanunu'nda değişklik yapılması gerektiğini belirterek ilgili maddelerin çıkması durumunda kararı çıkaran partiye oy verilmesi gerektiğini ifade etti.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şu şekilde:

Eğer demokrasiden söz ediyorsak, bu ülkede demokratik hareket olarak seçimleri görüyorsak, bu topraklarda ilk yapılan seçim muhtarlık seçimidir. Tarih de vereyim, 1833. Muhtarlığın kurumsal olarak bu kadar tarihsel bir değere ulaşması, bizim muhtarlık üzerine biraz daha düşünmeye zorunlu kılıyor. Bizim bütüncül bir muhtarlık kanununa ihtiyacımız var. 82 kanunda 354 maddede muhtarlık adı geçiyor. Muhtar eline kanunu aldığında görevi nedir, yetkisi nedir, bütün bunların olacağı bütüncül bir kanun. Bu kanun taslağı hazırlandı ve bazı muhtarlara gönderildi. Birleşik oy pusulası niye sizde yok? Küçük kağıtlara yazılıyor, bir de rakip muhtar varsa kağıtları cebine koyuyor, giden kişi de muhtara oy veremiyor. Buna ben itiraz ediyoruz, siz de itiraz edeceksiniz.

‘BİR YARDIMCI PERSONELİN OLMASI LAZIM’

Niye muhtarlık evi yok? Resmi bir daireden söz ediyorum. Türkiye’nin neresinde olursa olsun, buranın bu muhtarın olabileceği bir muhtarlık evinden bahsediyorum. Öyle saray falan değil. Mütevazi, tek katlı, bir de yardımcı personelin olduğu bir yerden bahsediyorum. Tabelasının, telefonunun olması lazım; adresinin bilinmesi lazım. Muhtar ayrıldığı zaman kapısını kapatıp gidiyor. Bir yardımcı personelin olması lazım, bir kamu görevlisi olması lazım. Belediyeler bir personel tahsis ediyor. Bu, muhtarın iradesinin ipotek altına alınması demektir. Muhtara tabi ama bürokratik hafızanın devam etmesi lazım. Belediye başkanının nasıl bir özel kalemi varsa, muhtarlığın da özel kalemi olsun. Bu, muhtarlığın kurumsal temelinin oluşması demektir."

‘EMLAK VERGİSİNDEN MUHTARLARA BÜTÇE VERİLSİN’

Köy tüzel kişiliklerinin yeniden sağlanması lazım. Siz daha çok kentlerde seçimleri kazanan muhtarlarsınız ama köy tüzel kişilikleri kaldırıldı, köyler mahalle oldu. Köylerin tüzel kişiliklerinin yeniden kazandırılması lazım. Muhtarlık bütçesi oluşması lazım. Belediyelerin, evlerin bütçesi var ama muhtarların neden yok? Bir kişi üniversiteyi kazandığı zaman sizden yardım isteyince ya cebinizden para veriyorsunuz ya da zengin birinden yardım istiyorsunuz. İyi de parayı nereden bulacağız? Çok basit. Emlak vergisini belediye topluyor. Emlak vergisinin toplandığı belediyede muhtar da var. Emlak vergisinin bir kısmını belediyeye aktarırsınız, bir kısmı muhtarlara gider. O zaman muhtarların da bütçesi olur. Bütüncül bir muhtarlık kanununu çıktığı zaman bütçesi olacak, bütçenin yasaya uygun harcanıp harcanmadığı denetlenecek.""Bir mahallede yoksulluk var mı engelli var mı en iyi muhtarlar bilir. Bir uluslararası kuruluş, ODTÜ’den yoksulluk araştırması yapmasını ister. Hocaların tamamı ODTÜ’nün lojmanlarında oturuyor. Sorular belli ama yoksullara nasıl ulaşacaklarını bilmiyorlar. Biri diyor ki siz yoksullara ulaşmak istiyorsanız iki yere gideceksiniz. Mahalle bakkalına ya da muhtara. Genellikle yoksul ailelere yardımlar siyasi ellerle yapılıyor. Ama yardımı götürecek kişinin bir siyasi propaganda malzemesi yapmadan yardım yapması lazım. Bunu da en iyi muhtarlar yapar.

‘BELEDİYE MECLİSİNDE SÖZ VE OY HAKKINIZ OLMALI’

Bazen belediye meclisinde mahallenizle ilgili bir karar alınıyor ama muhtar olarak haberiniz yok. Sizin belediye meclisinde söz ve oy hakkınız olmalı. Bu olduğu takdirde mahalle muhtarı daha güçlü olacak. Muhtarlık bazı kanunlara göre kamu görevi olarak tanımlanmıyor. Sizin belediye ile ortak kamu hizmeti projesi yapamazsınız. Kanun buna engel. Neden buna itiraz etmiyorsunuz? Siz bir proje geliştirebilirsiniz ama yasa buna engel. Bunun kalkması lazım. Muhtarlık kurumunun kamu kurumu olarak yasalara geçmesi lazım. Türkiye Muhtarlar Birliği kurulması lazım. Yasa teklifimizde bu da var. Sayı olarak güç sizde ama yasal güç olarak en zayıf sesiniz. Bir siyasal parti ayrımı gözetmeksizin bu taslağı alın kendi aranızda tartışın gerekirse bütün muhtarlar imzalayıp tüm siyasal partilere gönderin. Kim bunu çıkaracaksa ona oy vereceğinizi söyleyin.

‘BİR CİNSİYET KOTASINA İHTİYAÇ VAR’

Parlamentoda kadın sayısı çok az. Bir cinsiyet kotasına ihtiyaç var. Bizim tüzüğümüzde bu var ama parlamentoya yansıması için siyasal partiler yasasının değişmesi lazım. 306 kadın örgütüyle görüşme yaptım. Kadınlar parlamentoda temsil için yeterince mücadele etmiyorlar. Biz kadın örgütlerinin görüşlerinden sonra kanun teklifini vereceğiz. Sizler, eğer buna karşı çıkan bir parti olursa o partiye oy vermemelisiniz. Sizin bir gücünüz var. Eğer gücünüzü gösterirseniz, sizin sözünüze partiler kulağını kabartacak ve ona göre düzenleme yapacaklar. Bu, sadece TBMM için değil, belediye meclisi için ve muhtarlık için de olsun.

Öne Çıkanlar