Keskin Bayındır: Herkesi dinleyeceğiz, eleştiri alınıp planlama yapılacak

Keskin Bayındır: Herkesi dinleyeceğiz, eleştiri alınıp planlama yapılacak
Yayınlanma:
A+ A-
HDP’nin seçim sonrası kentlerde başlatacağını açıkladığı toplantının ilki Diyarbakır’da gerçekleşti. Toplantıda konuşan Yeşil Sol Parti'li Bayındır: Bundan sonraki siyasetimiz üzerine plan, program ve yöntemler üretmek için bu toplantıyı düzenliyoruz.

Rojhat Abi


DİYARBAKIR- 14 Mayıs seçimlerinde alınan sonuçlar üzerine Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yeniden yapılanma süreci ile ilgili Diyarbakır’da toplandı. Yeşil Sol Parti Batman Milletvekilleri Keskin Bayındır, Mehmet Rüştü Tiryaki, Diyarbakır Milletvekili Halide Türkoğlu, DBP, HDP yöneticileri, belediye eş başkanları ve meclis üyelerinin katılımı ile başlayan toplantıya ilgi yoğun. Diyarbakır ve bölgede bulunan Kürt kentlerinden katılımın olduğu toplantının ana gündem maddesi yeniden yapılanma süreci.

YENİ BİR PROGRAM OLUŞTURULACAK’

Toplantının açılış konuşmasını yapan Yeşil Sol Parti Batman Milletvekili Keskin Bayındır, toplantının amacının yerel yönetimlerin katılımıyla seçime yönelik eleştirileri alıp yeni bir program oluşturmak olduğunu söyledi. Konuşmasında 14 Mayıs seçim sonuçlarına da vurgu yapan Bayındır, “Hepimiz bu sonuçta payımız olduğunu biliyoruz bu süreci başından beri takip ediyor eleştiriyor ve geliştiriyoruz” dedi.

GEREKLİ OLAN KADROLAR ÇIKARILACAK’

Tarihi olan bu seçimlerde ortaya çıkan sonuç üzerine eleştiri süreci geliştireceklerini belirten Bayındır, “Seçim sonuçları oldukça önemliydi. Kürt halkı, Kürdistan’da bu egemenlere karşı ciddi bir tavır sergiledi. ‘Biz burada bu egemenleri kabul etmiyor ve seçmiyoruz’ dedi. Erdoğan meşruiyetini Kürdistan’da kaybetmiştir. Bu çerçevede eleştiri süreci ile yapılacak olan planlama ile eksiklerimizi göz önüne alacağız. Bu halka layık bir şekilde gerekli olan kadroları çıkaracağız. Bizim için en önemli olan budur” şeklinde konuştu.

‘PANİĞE GİRMESİ GEREKEN ERDOĞAN’DIR’

Konuşmasının devamında kamuoyuna yer alan ve tartışmalara değinen Bayındır, “Bugün basında yer alan tartışmalarla paniğe giren ve telaşlananlar bizden değildir. Asıl paniğe girmesi gerekler Erdoğan ve ekibidir. Zira seçim sonuçlarının bir meşruiyeti kalmamıştır. Bir dizayn mühendisliği ile seçim sonuçlarını manipüle edilmiştir. Ama bu o anlama gelmiyor ki biz eksikliklerimi görmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘AKP VE MHP KİRLİ İTTİFAK POLİTİKALARIYLA SALDIRIYOR’

Seçim sürecinde oluşan ittifakların milliyetçi olduğunu, Kürt halkını imha etmeyi amaçladıklarını vurgulayan Bayındır, şunları söyledi:

“AKP ve MHP kirli ittifak politikaları ile saldırıyor. Ancak bunların ömrü uzun değildir. Kürt halkı tarafından da hiçbir meşruiyet zemini kalmamıştır. HÜDA PAR ve milliyetçi partiler ile ırkçı politikalar sergileyerek Kürt halkını imha etmeye çalışıyor. Kürt halkı bunu da boşa çıkaracaktır. Yeter ki biz kendimize inanalım birbirimize güvenelim. Halkımızın bizden beklentisi budur. Bizde halkımızın beklentilerine göre hareket edip çalışacağız. Kürt halkı her halükârda ana dil hakkını ve Kürdistan’ın siyasal statü hakkını istiyor. Kürt halkı direnmeye devam edecek.”

‘ÖZEL SAVAŞ KABİNESİ’

Cumhurbaşkanı tarafından oluşturulan yeni kabine ile ilgili de konuşan Bayındır, bu kabine ile özel savaş politikası amaçladığını söyledi. Buna karşı mücadelelerini sürdüreceklerini ifade eden Bayındır, “Kürt sorununu çözümünden başka kurtuluş yoktur. Bugünkü kurulan kabine ılımlı bir kabinedir ama esasında bu özel savaş politikaları kabinesidir. Bu amaçla düzenlenmiştir. Biz halkımızın değerlerine ve Kürdistanı esas alarak demokratik mücadelemize devam edeceğiz. Bu politikaları boşa çıkaracağız” diye belirtti.

‘HALKI DİNLEYECEĞİZ’

14 Mayıs seçimlerinde Kürtlerin yaptıkları tercihle iktidara hayır dediği tespitine bulunan Bayındır, şunları söyledi:

“Biz bu seçimde rüştümüzü ispat ettik. Hattından ayrılmayan bir halk ile bugün köşeye sıkışan AKP ve MHP faşist rejimidir. Türkiye despot yönetimi artık işleyemez haldedir. Depremde de gördüğümüz gibi sorunlar yerel kurumlarla çözüldü. Bizim üç küçük belediyemiz bu depremde önemli çalışmalar yaparak bunu gösterdi. Toplantılarda geleceğe yönelik halkımızın beklentilerini dinleyeceğiz. Köy köy, sokak sokak, ev ev gezip herkesten eleştiri alınıp planlama yapılacak. Geniş kapsamlı bir program ortaya çıkacaktır.”

Yapılan konuşmanın ardından toplantı basına kapalı bir şekilde devam ediyor.

Öne Çıkanlar