'Kılıçdaroğlu, Abdullah Gül’ün ortak cumhurbaşkanı adayı olması sözü verdi' iddiası

'Kılıçdaroğlu, Abdullah Gül’ün ortak cumhurbaşkanı adayı olması sözü verdi' iddiası
'CHP ile anlaştık, 2023’te Abdullah Gül cumhurbaşkanı adayı.'

Siyaset kulisleri, cumhurbaşkanlığı seçimleri ve adaylara ilişkin iddialarla hareketlilik yaşıyor.

Kulislerde, yeni partiyle anılan eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün CHP'nin 2023'teki ortak cumhurbaşkanı adayı olacağı iddiası dillendiriliyor. Gül ve AKP'den ayrılarak yeni parti çalışmalarına başlayan eski bakan Ali Babacan'ın ekibinin yeni oluşumun çalışmaları esnasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Gül'ün adaylığı konusunda söz verdiğini söyleyerek çalışma yürütmesi de iddialar arasında.

'KILIÇDAROĞLU SÖZ VERDİ' İDDİASI

"Gül, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Millet İttifakının ortak adayı olarak çıkabilmek için bir partinin genel başkanı olmak istemiyor. Ancak partinin liderinin Abdullah Gül olduğu biliniyor. Gül-Babacan partisinin kuruluş çalışmaları yürütülürken, temas edilen isimlere, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Abdullah Gül’ün, ortak cumhurbaşkanı adayı olması konusunda CHP ile anlaştıkları yönünde güvence verildiği söyleniyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Abdullah Gül’ün, "ortak cumhurbaşkanı adayı" olması yönünde kendilerine söz verdiğini ifade ediyorlar. 'CHP ile anlaştık, 2023’te Abdullah
Gül cumhurbaşkanı adayı' diyorlar" diyen Selvi, şunları yazdı:

"Tabii bu konuda açıklama yapması gereken kişi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu. CHP Lideri, şimdiden Abdullah Gül’e ortak adaylık konusunda bir söz verdi mi? Gül ile Kılıçdaroğlu arasında böyle bir anlaşma var mı?"

'GÜL, ADAYLIK İÇİN ELİNİ GÜÇLENDİRMEYE ÇALIŞIYOR'

Abdullah Gül'ün 2023’te cumhurbaşkanı adaylığı sürecinde elini güçlendirmek için parti kurdurduğunu öne süren Selvi, "Ancak Kılıçdaroğlu’nun, Gül’ü aday göstermek istediği dönemin şartları yok. O zaman yerel seçimlerde İstanbul, Ankara, Antalya, Adana ve Mersin’i alan bir CHP yoktu. İstanbul’da 800 bin fark atan bir Ekrem İmamoğlu yoktu. Ekrem İmamoğlu artık Türk siyasetinin bir gerçeği. İmamoğlu olmadan Cumhurbaşkanlığı hesabını yapmak mümkün değil. Ayrıca CHP tabanı buna ne diyecek? 24 Haziran seçimleri öncesinde CHP içinden Gül’e büyük bir direnç gösterilmişti. Ekrem İmamoğlu alternatifi ortaya çıktıktan sonra CHP tabanının, Gül’ün çatı adaylığına ikna olması mümkün mü? O nedenle Kılıçdaroğlu’nun şimdiden Abdullah Gül’e cumhurbaşkanı adaylığı konusunda söz verip vermediğini soruyorum. CHP Genel Başkanı’nın açıklama yapmasını istiyorum" dedi.

Selvi yazısının sonunda, "2023’te yeni bir dünya kurulursa kimse şaşırmasın. Çünkü çok önemli gelişmeler yaşanıyor" ifadelerini kullandı.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız...

(HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar