Kılıçdaroğlu: ABD'ye gideceğim, ama icazet almaya değil

Kılıçdaroğlu: ABD'ye gideceğim, ama icazet almaya değil
Yayınlanma:
A+ A-
ABD’ye gitme nedenini açıklayan Kılıçdaroğlu, ‘ABD'ye gideceğim ama birilerinin dediği gibi icazet almak için değil. Neoliberal politikalara karşı çıkan, sosyal devleti savunanlarla birlikte olmak için’ dedi.

Artı Gerçek-Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 9-13 Ekim günleri arasında Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) gidecek. Washington’da sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelecek.

Sözcü yazarı Aytunç Erkin, Kılıçdaroğlu’nun bu ziyareti konusunda CHP içinde de dışında da soru işaretlerinin olduğunu belirtti.

Gezinin zamanlaması ve yaratacağı algı konusunda farklı düşünen CHP'liler olduğunu belirten Erkin, özellikle de iktidara yakın kalemler bu geziyi "icazet almaya gidiyor" diye duyurduğunu ifade etti.

Erkin, ABD’ye yapılacak geziyi Kılıçdaroğlu’na sordu. Kılıçdaroğlu’nun verdiği yanıt şöyle:

"… ABD'ye gideceğim ama birilerinin dediği gibi icazet almak için değil… Bilim ve teknolojideki gelişmeleri görmek, bilim yapanlarla, teknoloji geliştirenlerle birlikte olmak için… Neoliberal politikalara karşı çıkan, sosyal devleti savunanlarla birlikte olmak için…"

Kılıçdaroğlu, ABD ziyaretinde neoliberal politikalara karşıtlığı ile bilinen ABD'li demokratik-sosyalist senatör Bernie Sanders ile de görüşecek.(Kaynak)

Öne Çıkanlar