Kılıçdaroğlu: İktidarın alternatifi oluştu, ortadan kaldırmak için devletin tüm imkanlarını kullanıyorlar

Kılıçdaroğlu: İktidarın alternatifi oluştu, ortadan kaldırmak için devletin tüm imkanlarını kullanıyorlar
Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Eylül 2021 13:42
A+ A-
'Millet İttifakı’na katılanların sayısı artabilir' diyen CHP lideri: HDP'nin seçime bağımsız girmekten yana olduğu anlaşılıyor. Bu yöndeki düşüncelerinin ayrıntılarıyla hiç ilgilenmiyorum.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile parti genel merkezinde yaptığı görüşmeyi aktaran Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı Mustafa Balbay, ana muhalefet partisi liderinin ‘iktidarın bittiğini’ ifade etti.

"Bu iktidarın bittiğini kendileri de biliyor. Aslında Saray’daki de biliyor. Etrafındaki beslemeler ellerindeki gücü, imkânları kaybetmemek için bu gerçeği kendisine söylemiyorlar. Hatta tam tersini söylüyorlar" diyen CHP lideri, "Gelinen nokta, tam bir çoklu organ yetmezliğidir. Bizim sıklıkla vurguladığımız beş temel alandaki sorunlar giderek derinleşiyor. Demokrasi, toplumsal barış, ekonomi, eğitim, dış politika darmadağınık. Ama bunlar çözülemez değil. Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yok. İktidarda bu yönde bir irade kalmadı. İşte yurtlar, böyle bir sorunun varlığını bile görmüyorlar" ifadelerini kullandı.

CHP liderinin gündeme ilişkin Balbay'a yaptığı değerlendirmeler şöyle:

‘BU İKTİDARIN ALTERNATİFİ OLUŞTU, BUNU ORTADAN KALDIRMAK İÇİN DEVLETİN TÜM İMKANLARINI KULLANIYORLAR’

"Bu iktidarın alternatifi oluşmuştur. Bunu Saray’daki de görüyor. Bütün amacı oluşmuş olan yeni iktidar seçeneğini ortadan kaldırmak. Devletin, devlet kurumlarının imkânlarını da bunun için kullanmaktan çekinmiyorlar."

‘MİLLET İTTİFAKI’NA KATILIM ARTABİLİR’

CHP lideri Millet İttifakı’na katılımın artabileceğini belirterek şunları söyledi:

"Gerek Sayın Akşener’le gerek Milleti İttifakı’nın öteki bileşenleriyle gerekse ittifak dışındaki muhalefet partileriyle yeni iktidar hedefli, temel sorunların çözüm yöntemleriyle ilgili sürekli görüşüyoruz. Bunlar kamuoyu önünde ya da ayrıca oluyor. Hem genel başkanlar hem genel başkan yardımcıları düzeyinde.

Millet İttifakı’na katılanların sayısı artabilir. Ama mesele sayı değil. İktidar hedefli, sorunlara çözüm üretme hedefli güçlü bir anlayış. Bu oluştu."

‘BEN BÖYLE DİYORUM, MERAL HANIM ÖYLE’

"Elbette her partinin genel başkanının farklı değerlendirmeleri olacaktır. Ama hedef odaklı beraberlik sonuç alacak. Bundan en ufak bir şüphem yok. Bunu söyleme şekli değişik olabilir. Ben, "Dostlarımızla geleceğiz" diyorum; Meral Hanım, "13. cumhurbaşkanı Millet İttifakı’nın adayı olacak" diyor. 

‘HDP’NİN BAĞIMSIZ OLARAK SEÇİME GİRME DÜŞÜNCESİYLE İLGİLENMİYORUM’

"HDP, ittifak bağlamında farklı bir siyaset yürütüyor. Bağımsız olarak seçime girmekten yana oldukları anlaşılıyor. Bu yöndeki düşüncelerinin ayrıntılarıyla hiç ilgilenmiyorum."

‘İKTİDAR DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN BÜTÜN KOŞULLAR OLUŞTU’

Balbay, CHP lideriyle yaptığı görüşmeye ilişkin yazısını şu notla tamamladı: "Her şeyi deneyebilirler ama… Durum, iktidar değişikliği için bütün koşulların oluştuğunu gösteriyor."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar