Kılıçdaroğlu: Erdoğan ABD'ye şirin görünmek için muhalefeti 'dış güçler'e şikayet etmiş

Kılıçdaroğlu: Erdoğan ABD'ye şirin görünmek için muhalefeti 'dış güçler'e şikayet etmiş
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretinde mülteciler üzerinden muhalefete yüklenmesi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun tepkisini çekti: "Siyasi ve ahlaki meşruiyetini yitirmek, işte tam da budur."

Artı Gerçek - CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyareti sırasında muhalefeti mülteciler nedeniyle eleştirmesine tepki gösterdi. "Erdoğan, ABD’ye şirin gözükmek için, bizi ve tüm muhalefeti ‘Dış Güçler’e şikâyet etmiş" diyen Kılıçdaroğlu, "Siyasi ve ahlaki meşruiyetini yitirmek, işte tam da budur. 'Affedilir miyim, 3-5 dolar koparabilir miyim' diye kapı kapı dolaşıp bizi şikayet eden bir kişiden, bu ülkeye Cumhurbaşkanı olmaz!" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

"Erdoğan ABD ziyareti sırasında, kendisini affettirme ve 3-5 dolar alabilmenin heyecanına kapılmış. Para dilenmek için, yine ülkemizi küçük düşürmüş" diyen Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Anlaşılan o ki, BOP Eş Başkanı olarak ülkemizi mülteci kampına çeviren, mahallelerimizin kimlikleriyle oynayan Erdoğan, ABD’ye şirin gözükmek için, bizi ve tüm muhalefeti ‘Dış Güçler’e şikâyet etmiş.

Siyasi ve ahlaki meşruiyetini yitirmek, işte tam da budur. “Affedilir miyim, 3-5 dolar koparabilir miyim” diye kapı kapı dolaşıp bizi şikayet eden bir kişiden, bu ülkeye Cumhurbaşkanı olmaz!"

Erdoğan ABD ziyareti sırasında, kendisini affettirme ve 3-5 Dolar alabilmenin heyecanına kapılmış. Para dilenmek için, yine ülkemizi küçük düşürmüş."

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na katılmak üzere ABD'nin New York kentine giden Erdoğan, 'Concordia Zirvesi'ne katıldı. Erdoğan, "Türkiye, diğer tüm ülkelere kıyasla çok daha fazla mülteciyi ülkesinde misafir ediyor. Uluslararası kurumlar ve çevreler söz konusu olduğunda bugün sizce küresel göç krizine yeterince cevap verilebiliyor mu?" sorusuna yanıtında, "Dünyanın yaklaşım tarzı bazı ülkelerde olumlu. Örneğin Amerika, mültecilere bakışta bana göre olumlu ülkelerden bir tanesi. Almanya, Fransa öyle. Türkiye olarak aynı şekilde bizim de mültecilere bakışımız çok çok farklı" dedi.

Ana muhalefet partisinin mültecilere bakışını "acımasız" diye de niteleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Seçim kampanyasında 'Seçimi kazandığımız takdirde mültecileri sınır dışı edeceğiz' demek suretiyle tehdit savurdu. Biz ise tam aksi... Biz mültecilere olan ev sahipliğimizi bugüne kadar nasıl yaptıysak bundan sonra da yapmaya aynen devam edeceğiz. Bizde şu anda 5 milyona yakın mülteci var. Biz bu 5 milyona yakın mülteciye bütün gayretimizle ev sahipliğimizi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar