Kılıçdaroğlu kendisine seslenen kadını kürsüye çağırdı: 'O kadar zor bir hayat geçiriyoruz ki...'

Yayınlanma:
A+ A-
Aile Destekleri Sigortası Buluşması'nda konuşan Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, kadınlara seslenerek, "Ev kadınlarının da emeklilik hakkı olabilmeli. Hiçbir kadını bir erkeğe muhtaç etmeyeceğim" dedi.

Artı Gerçek - Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara'da 'Aile Destekleri Sigortası Buluşması' etkinliğinde konuştu. Seçimi kazanması halinde, gelirin hakça bölüşülmesini sağlayacağını belirten Kılıçdaroğlu "Seçilirsem, hiçbir fakir ailenin elektriği, suyu, doğalgazı kesilmeyecek. Her ailenin asgari bir geliri olacak. Hiç kimseye muhtaç etmeyeceğiz" vaadinde bulundu.

kk.jpg

Kılıçdaroğlu konuşurken seslenen ve torunuyla kürsüye çıkan bir kadın ise iktidarın çizdiği toz pembe tablonun kendi hayatlarını yansıtmadığını anlattı. Hayatın kendileri için çok zor olduğunu belirten kadın, şunları söyledi: "59 yaşında girdim, eşim yok, babamdan aldığım emekli maaşıyla çocuklarımı büyüttüm. Şu an diyorum ki gelen gün giden günü aratıyor. O kadar zor hayat geçiriyoruz ki. Hayat koşullarının ne kadar zor olduğunu en yakından yaşayan ben oldum. Gelen gün giden günü aratırken nasıl toz pembe hayat çiziyorlar... Üniversite okuyan çocuğuma harçlık veremiyorum. Kiram 4 bin. Maaşım 5 bin. Ben nasıl geçineceğim. Torunlarıma harçlık bile veremiyorum."

'HİÇBİR KADINI ERKEĞE MUHTAÇ ETMEYECEĞİM'

"Sözüm var, hiçbir kadını bir erkeğe muhtaç etmeyeceğim" diyen Kılıçdaroğlu ise özetle şunları söyledi:

İŞSİZLİK NEDENİYLE HAYATINA SON VEREN BABALARI GÖRDÜK: Eğer bir çocuk yatağa aç giriyorsa, anne beslenme çantasına yemek koyamıyorsa o ülkede adalet yok demektir. Benim bütün hedefim bu ülkeye adaleti getirmek ve her evde huzuru sağlamaktır. Eğer Türkiye büyüyorsa, kazanıyorsa bu kazancın hakça dağıtılması lazım. İşsizlik nedeniyle Meclis'in duvarının dibinde kendisini yakan babaları gördük, haberlerini okuduk. Bu acıların sona ermesi lazım. Sizin sahibinizin sosyal devlet olması lazım, kişiler değil. Devletin sizi desteklemesi lazım, hiç kimseyi açta ve açıkta bırakmaması lazım.

AÇTIĞIMIZ KREŞLERİ BÜTÜN TÜRKİYE'YE YAYACAĞIZ: Yoksul mahallelerden başlayarak bol miktarda kreş açtık, anneler güven içinde çocuklarını teslim etsinler, çocuk akranlarıyla birlikte eğlensin, doysun, uyusun diye. Bunu Allah nasip ederse bütün Türkiye'ye yayacağız. Orada genç kızlarımız bu çocuklara bakacaklar. Bütün bunların hepsi sizin hak ettiğiniz şeydir. Bunlar lütuf değildir, sosyal devletin size vermesi gereken şeylerdir. Sosyal devlet, düşük gelirli vatandaşına hizmet eden devlettir. Herkesin işinin gücünün olduğu devlete sosyal devlet diyoruz. Çocuklarınızın rahatlıkla evde karnını doyurabilmelisiniz.

AİLE DESTEKLERİ SİGORTASINI HAYATA GEÇİRECEĞİZ: Hangi sosyal devlette gelirin yarısı kiraya gider. Bunu için dünya bir çözüm üretmiş, adına aile destekleri sigortası diyoruz. Geliri asgari ücretin altında olan her aileye devlet para yatırır, böylece o ailenin yoksul olduğunu kimse bilmez. Bunu ancak sosyal devlet bilir ve o ailenin onurunu korumuş olur. Bunu hayata geçireceğiz. Belediye başkanlarımız şu anda bunu uyguluyorlar. Ama biz bütün Türkiye'de yapmak istiyoruz. Her evde asgari bir gelir güvencesinin olması lazım.

HER AİLENİN GELİRİ OLACAK: Benim sözüm var, hiçbir kadını bir erkeğe muhtaç etmeyeceğim. Bir annenin en büyük dramlarından birisi beslenme çantasına ne koyacağıdır. Hiçbir fakir ailenin elektriği, suyu, doğalgazı kesilmeyecek, her ailenin asgari bir geliri olacak. Hiç kimseye muhtaç etmeyeceğiz. Allah'a emanet olun, sandıklara sahip çıkın. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar