Kılıçdaroğlu: Zulmün artsın ki tez zeval bulasın

Kılıçdaroğlu: Zulmün artsın ki tez zeval bulasın
Yayınlanma:
A+ A-
Saraçhane'de konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu'na verilen kararı eleştirdi. "Zulmün artsın ki tez zeval bulasın" diyen Kılıçdaroğlu, altı ay sonra iktidara geleceklerini ve adalet sağlayacaklarını söyledi.

Artı Gerçek - Ekrem İmamoğlu'na verile ceza sonrasında Saraçhane'de düzenlenen ikinci mitingde İmamoğlu'ndan sonra CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu sahneye çıktı. "İktidar" sloganları ile sahneye çıkan Kılıçdaroğlu, hiç merak etmeyin iktidar olacağız dedi.

Kılıçdaroğlu daha sonra 11 madde sayacağını söyledi. Sıraladığı 11 maddede adalet vurgusu vardı.

"Zulmün artsın ki tez zeval bulasın" sözünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, milletvekilleri, İstanbul İl Başkanı Ccanan Kaftancıoğlu ve son olarak da Ekrem İmamoğluna verilen cezalara değindi ve Zulmün artsın ki tez zeval bulasın" sözünü tekrarladı ve şöyle devam etti:

"Ekrem Başkan hakkında verilen karar bize milim geri adım attırmayacaktır, başkanımızın ardında duracağız. Hiç bir güç, İmamoğlu'nu İstanbul'a hizmet etmekten alıkoyamaz"

Kılıçdaroğlu, konuşmasını gelecek seçimlere vurgu yaparak bitirdi, "maratonun sonuna geldik, altı ay sonra iktidar olacağız" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun saydığı 11 madde şöyle:

"1- Mevlana der ki, adalet kutup yıldızı gibidir, yerinde sabit durur, kainat onun etrafında döner. Bugün bizi buraya getiren yaşadığımız adaletsizliktir. Hepinizin huzurunda söz veriyorum, adalet ya gelecek ya gelecek!

2- Adalet dağıtacak olan kişi, hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaate göre karar vermek zorundadır. Bu yapılmadığı takdirde adaletsizlik olur.

3- Adaleti dağıtacak kişi, sarayın sofrasına asla oturmayacak. Sofraya oturan alimin verdiği fetva yanlıştır.

4- Milli irade 1921 ve 1924 anayasalarının birinci maddesi şudur; egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Milletin iradesine bir yargıç aracılığı ile darbe vurulmuştur. Biz milli iradeyi yeniden inşa edeceğiz.

5- Adalet artık temel bir Türkiye sorununa dönüşmüştür. Sokakta herhangi bir vatandaşa sorun! Büyük kısmı bu ülkede adalet yoktur diyecek ama bizler Altılı Masa olarak adalet konusunda kararlıyız. Adaleti bu ülkeye mutlaka getireceğiz.

Bugün Türkiye'de hiç kimse kendisini güvende hissetmiyor. Hukukun üstünlüğü değil, üstünlerin hukuku var. Dayısı olana kimse ses çıkarmıyor, bir genç tweet attığı zaman sabahın köründe gözaltına alınıyor. Bu manzarayı bitireceğiz. Asla bir daha bu manzarayı yaşamayacaksınız.

6- Yargıç koltuğunda oturup yargıyı itibarsızlaştıranlar var. Ağacın kurdu kendi içindedir. Uyuşturucu baronlarına ses çıkarmazlar, parti teşkilatından gelenleri hakimlik, savcılık koltuğuna oturturlar, çetelerle yan yana gezerler. Adalet ağacındaki kurtları tek tek temizleyeceğiz. Adaletin ağacı görkemli ve sağlıklı olacak.

7- 'Zulmün artsın ki tez zeval bulasın' der atasözümüz. Zulüm öteden beri var bu ülkede. Vekillerimiz tutuklandı. Gazeteciler tutuklandı, İstanbul İl Başkanımız siyasi yasak kapsamına alındı. Bu tablo zulmün arttığı bir tablodur. Bu da yakında zeval bulacaktır demektir ve onları göndereceğiz.

8- İBB Başkanı İmamoğlu hakkında verilen karar asla kabul edilemez. Toplumun vicdanını yaralamıştır. Toplumun vicdanı kanamaktadır. Şunu herkes iyi bilsin, Ekrem Başkan hakkında verilen karar bize bir milimlik dahi geri adım attırmayacaktır, kararlılıkla başkanın arkasında duracağız. Bizim kupon arazi merakımız yok, rant yiyicilere hizmet etme görevimiz yok. Her belediye başkanımız halka hizmet eder. Halka hizmet Hakk'a hizmettir. Açık ve net ifade edeyim, hiçbir güç İmamoğlu'nu İstanbul'a hizmet etmekten alıkoyamaz. Görevini onuruyla ve şerefiyle yapacak.

9- Göndereceğiz! Adaletsizliği kural haline getirenleri göndereceğiz. Yetim hakkı yiyenleri, milli iradeye darbe yapanları göndereceğiz. Altılı Masa kararlı, bu ülkeye huzuru ve bereketi getireceğiz.

10- Hiç kimse unutmasın, umutsuzluğa kapılmasın. Bu bir 100 metre koşusu değil, bu bir maratondur. 6 ay sonra maraton bitecek, yeni bir Türkiye göreceksiniz. Kucaklaşan, bereketli bir Türkiye göreceksiniz.

11- Asla başınızı öne eğmeyin. 6 ay kaldı, geliyoruz. İktidar olmak için geliyoruz!" (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar