Kılıçdaroğlu'ndan mahkemeye Can Atalay tepkisi: Talimatla karar aldı

Kılıçdaroğlu'ndan mahkemeye Can Atalay tepkisi: Talimatla karar aldı
Yayınlanma:
A+ A-
Kılıçdaroğlu, Kurultay öncesi partisinin son grup toplantısında konuştu. AYM'nin hak ihlali kararına rağmen yerel mahkemece hakkında tahliye kararı verilmeyen TİP vekili Atalay'a ilişkin konuşan CHP lideri, yerel mahkemeye "Talimatla karar aldı" dedi.

Artı Gerçek - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin TİP Hatay Milletvekili Can Atalay kararına tepki göstererek, "Milletvekili seçiliyor, hâlâ içeride. Niye içeride? AYM'nin daha önce emsal kararları olmasına rağmen talimatla karar aldı" dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca, 4-5 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek 38. Olağan Kurultayı'na ilişkin, "Güzel ve keyifli bir kurultay yapacağız, barış içinde bir kurultay yapacağız, birlikte, bayram havası içinde bir kurultay yapacağız" ifadelerine yer verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hafta sonu yapılacak olan kurultay öncesi partisinin son Meclis Grup Toplantısı'nda konuştu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) 'seçilme ve siyasi faaliyette bulunma' hakkı ile 'kişi hürriyeti ve güvenliği' haklarının ihlal edildiği sonucuna vardığı Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekili Can Atalay hakkında tahliye kararı verilmemesine tepki gösterdi.

Mahkemenin kararına tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Milletvekili seçiliyor, hala içerde. Niye içerde? İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi karar aldı, açık söylüyorum; talimatla karar aldı. AYM'nin daha önce emsal kararları olmasına rağmen talimatla karar aldı. Bu kişi bizim milletvekilimiz değil, başka bir partinin milletvekili CHP'nin bir özelliği var, nerede bir haksızlık varsa CHP'liler kapı gibi onların yanındadır" ifadelerini kullandı.

KURULTAY MESAJI

4-5 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek 38. Olağan Kurultayı'na ilişkin mesaj veren Kılıçdaroğlu, "Güzel ve keyifli bir kurultay yapacağız, barış içinde bir kurultay yapacağız, birlikte bayram havası için bir kurultay yapacağız" dedi.

ERDOĞAN'A MİTİNG TEPKİSİ

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Büyük Filistin Mitingi'ne tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Beyefendi miting yaptı. Ya sen muhalefet değilsin, iktidarsın. Senin ne işin var mitingde! Saadet Partisi yaptı, Gelecek Partisi yaptı. Sen muhalefetsen o zaman mitingini yap, iktidarı bize devret, Filistin sorunu nasıl çözülürmüş göreceksin o zaman" ifadelerini kullandı.

GAZZE'YE YARDIM

İsrail'in saldırısı altındaki Gazze'ye yardım göndereceklerini belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Milletvekilimiz Namık Bey'e söyledim, Gazze'ye yardım için belediye başkanlarımız hazırdır. Her türlü yardımı yapacağız Gazze'de yaşayan Filistinlilere, belediye başkanlıklarımız hazır olsunlar. Filistin Büyükelçiliği ile görüşeceğiz, Mısır Büyükelçiliği ile görüşeceğiz ve yardım edeceğiz."

T24 TEPKİSİ

Kılıçdaroğlu, T24'ü erişime kapatan Microsoft'a ve Genel Müdürü Levent Özbilgin'e, "Akşam, T24'e girmeye çalıştım. Türkiye'de herkesin saygı duyduğu bir internet sitesi. Bir türlü açılmıyor. Öğrendik, bir haber dolayısıyla bütün siteye erişim engeli uygulamışlar. Bir akıl tutulması. Bir kişi de hakaret ederek yaptığını savunuyor" sözleriyle tepki gösterdi.

'1927 YILINDA UÇAK FABRİKASINI KURAN TÜRKİYE'Yİ NASIL GÖRMEZSİNİZ?'

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Erdal İnönü'nün ölüm yıldönümü. Bir bilim insanı ve bir siyasetçiydi. Onu rahmetle, saygıyla anıyoruz. Cumhuriyet'in 2. yüzyılının ilk günlerinde bir olmak, beraber olmak sıcak mesajlar vermek en çok Cumhuriyet Halk Partisi'ne yakışır. Kutlamalarda 10 milyon vatandaşımıza ulaştık. Buradan tüm belediye başkanı arkadaşlarıma teşekkür ederim. Bu heyecanı yaşattıkları için. Kutlamalarımız yıl boyunca da devam edecek.

Anıtkabir'e yürüdük ve bütün insanlarımız oradaydı. 1 milyon 182 bin vatandaş, Anıtkabir'i ziyaret etti. Artık öyle bir noktadayız ki hiçbir güç Cumhuriyet'i ve demokrasiyi engelleyemez. Gazi Mustafa Kemal 1923'te İzmir İktisat Kongresi'nde şunu söyledi: Savaş meydanlarında kazanılan zaferler, ekonomik zaferlerle taçlandırılamazsa gerçek zafere ulaşılamaz. Milli Kurtuluş Savaşı sonrası kimseye yalvarıp, yakarmaması için önce ekonomiyi kalkındırdılar. Yoklukla mücadele ettiler.

Nasıl bir Cumhuriyet? Fikri, vicdanı, irfanı hür nesiller ister Cumhuriyet. 100 yıllık bir Cumhuriyeti, 22 yıla sığdırmak ne kadar doğrudur? 1927 yılında uçak fabrikasını kuran Türkiye'yi nasıl görmezsiniz? Toprak Mahsulleri Ofisi'ni, TARİŞ'i nasıl görmezsiniz? Bugün devleti yöneten en tepedeki kişi kendi dönemini anlattı.

'BUNLAR TÜRK LİRASI'NI YERDE SÜRÜKLENİR HALE GETİRDİ'

Osmanlı'nın borcunu son kuruşuna kadar, yoksullukla mücadele ederken Türkiye Cumhuriyeti ödedi. Onlar büyüme ve kalkınma için kimseye el avuç açmadı. Bunlar da kapı kapı dolaşıyor kimden 3-5 kuruş alsak diye. Yalvarılır mı yakarılır mı ya? Cumhuriyeti kuranlar yolsuzluklarla mücadele ettiler. Bunlar ise yolsuzlukla mücadele etmesinler diye yasa çıkardılar.

Onlar her kuruşun hesabını millete veriyorlardı. Bunlar ise lüks ve şatafat içindeler. Sayıştay tamamen işlevsiz bırakıldı. Bunlar Türk Lirası'nı yerde sürüklenir hale getirdi. Onlar liyakata önem verdiler. Onlar ile bunlar mukayese etmez, siyah ile beyaz gibi. Onlar kimseye boyun eğmediler. Onlar asla mal varlıklarıyla tehdit edilmediler. Aradaki farka bakar mısınız?

'YARGITAY TALİMATLA KARAR ALDI, AYM'NİN EMSAL KARARLARI OLMASINA RAĞMEN TALİMATLA KARAR ALDI'

Onlar milli kurtuluş savaşını buradan, Gazi Meclis'ten yönettiler. Geldiğimiz hale bakın şimdi burası sarayın noteri gibi çalışıyorlar. Onlar Türkiye'yi sığınmacı deposu haline getirmediler. Bunlar egemen güçlerle anlaşıp Türkiye'yi göçmen deposu haline getirdiler. Nasıl bir cumhuriyet? Demokrasisi gelişmiş bir cumhuriyet.

Başkomutan geçinen adam Türkiye'yi sığınmacı deposu yaptı. Herkesin yasalara uyduğu bir cumhuriyet. Yasaların uygulandığı bir cumhuriyet. Yargıtay talimatla karar aldı. AYM'nin emsal kararları olmasına rağmen talimatla karar aldı. Evet bizim vekilimiz değil ama CHP bir haksızlık varsa kapı gibi onun karşısındadır. Daha önce alınmış kararlar. Bir parlamento düşünün kendi vekiline sahip çıkmaktan acze düşmüş. Bir Meclis başkanı düşünün acze düşmüş. İnsan Hakları Komisyonu Üyesinin ne işi var hapishanede? İnsan haklarına saygılı bir cumhuriyet istiyoruz. Yasamanın, yargının kendisine verilen görevleri yerine getirdiği bir cumhuriyet istiyoruz.

'KİMSENİN YOKSULLUĞU AFİŞE EDİLMEYECEK'

Cumhuriyet, aynı zamanda kimsesizlerin kimsesidir. Halkın iradesini yok sayan rejime demokrasi denmez. Herkesin karnının doyduğu bir cumhuriyet. Hiç kimsenin aç ve açıkta kalmadığı bir cumhuriyet. Her insanın hakkının, hukukunun korunduğu bir cumhuriyet. Kimsenin yoksulluğu afişe edilmeyecek. Hiç kimsenin elektriği, suyu kesilmeyecek. İzlenen ekonomik politika ciddi yoksulluğa neden olmuştur."


Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesince verilen ihlal kararını değerlendiren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, bunun yerel mahkemece verilen karara ilişkin olmadığı gerekçesiyle dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesi'ne göndermişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar