Kılıçdaroğlu'nun seçim yorumu: Oy geçişkenliği için epey mücadele ettik

Kılıçdaroğlu'nun seçim yorumu: Oy geçişkenliği için epey mücadele ettik
CHP'nin eski lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Mart seçim sonuçlarında Altılı Masa dönemindeki mücadelesinin etkili olduğunu ifade etti. Kılıçdaroğlu, "Bu seçimlerde oy geçişkenliği çok önemliydi. Bunu sağlamak için de epey mücadele ettik" dedi.

Artı Gerçek - Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 31 Mart seçim sonuçlarını yorumlarken, Altılı Masa'daki ilişkilerin CHP’nin oyunun artmasında etkili olduğunu savundu.

Kılıçdaroğlu "14 Mayıs seçiminde sandığa gidip CHP’nin altı okunun altına mühür basanlar, yerel seçimlerde de rahatlıkla belediye başkanının 6 oklu pusulasına mühürlerini bastılar" dedi.

CHP'nin önceki genel başkanı Kılıçdaroğlu, Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuştu. Kılıçdaroğlu, 31 Mart seçimlere dair şunları söyledi:

“Seçim sonuçlarının başlangıçtan itibaren CHP lehine olması tabii ki bizim evimizde de hepimizi sevindirdi, mutlu etti. Seçimin ağırlıklı olarak CHP’nin lehine sonuçlanması sadece CHP’liler açısından değil, karamsarlığı yaşayan milyonlarca kişi açısından da olumlu sonuç doğurdu. İnsanlar Türkiye’de kendilerini biraz umutsuz hissetmeye başlamıştı. Seçim başarısıyla demokrasimiz kazandı. Seçimin sakin bir ortamda gerçekleşmesi -zaman zaman sorun çıksa da- güzel, iyi bir sonuç. CHP açsından da son derece mutluyuz.

'11 BÜYÜKŞEHİRİ ALDIĞIMIZDA DA İYİ BİR OY ALMIŞTIK'

Biz geçen seçimde 11 büyükşehir belediyesini aldığımızda da iyi bir oy almıştık. O dönemin bir de şöyle bir özelliği vardı: Manisa’dan sıfır oy çıktı. Çünkü, Manisa’yı İYİ Parti’ye vermiştik. Samsun’u İYİ Parti’ye vermiştik sıfır oy çıktı. Konya’dan da sıfır oy aldık çünkü CHP’liler gidip İYİ Parti’ye oy verdiler. İYİ Partililer de diyelim ki Bursa’da bize oy verdiler. Ankara’da bize oy verdiler. İstanbul’da bize oy verdiler.

'İYİ PARTİLİLERİN AKP'Yİ ELEŞTİRMELERİ GEREKİRDİ'

Niye seçime İYİ Parti ayrı girdi diye suçlamada bulunmak doğru değil. Gönül isterdi ki İYİ Parti yetkilileri en azından CHP’yi doğrudan doğruya hedef alıp eleştirmek gibi bir rol üstlenmeselerdi. Eleştireceklerse AKP var. AKP’yi eleştirmeleri gerekirdi."

CHP'NİN OYUNUN YÜKSELMESİ

"Altılı masa dönemindeki ilişkiler, CHP’nin oyunun yükselmesinde etkili oldu mu?" sorusuna da Kılıçdaroğlu şu yanıtı verdi.

“Etkili olduğunu sağduyulu herkes biliyor. Siyaset yorumcuları, siyasetçiler, akademik dünyanın önemli aktörleri bunu zaten söylüyorlar. 14 Mayıs seçiminde sandığa gidip CHP’nin 6 okunun altına mühür basanlar, yerel seçimlerde de rahatlıkla belediye başkanının 6 oklu pusulasına mühürlerini bastılar. Bu seçimlerde oy geçişkenliği çok önemliydi. Bunu sağlamak için de epey mücadele ettik. Ben 250’nin üzerinde medyaya kapalı toplantılar yaptım. Sağ dünyanın önemli kanaat önderleriyle toplantılar yaptım. Yani Van’dan Şanlıurfa’dan tutun, İstanbul’dan Yozgat’a kadar pek çok yerde bu toplantıları gerçekleştirdim. Onlara CHP’nin belli alandaki duyarlılıklarını, inanca olan saygıyı, kimliğe olan saygıyı, yaşam tarzına olan saygıyı anlatmaya çalıştım.

BAŞÖRTÜSÜ VE HELALLEŞME

Başörtüsüyle ilgili tavrımız, ‘Helalleşme’ dediğimiz ve doğrudan doğruya yeri geldiğinde de öz eleştiriyi yapmaktan çekinemeyen tavrımız pek çok çevrede samimi bulundu. Dolaysıyla bunun yansımalarının ortaya çıkması elbette beni mutlu ediyor.

Yeri geldiğinde de öz eleştiriyi yapmaktan çekinemeyen tavrımız pek çok çevrede samimi bulundu. Bunun yansımalarının ortaya çıkması elbette beni mutlu ediyor." (Kısa Dalga)

Öne Çıkanlar