Komisyon, Türkkan ile Başarır'ın dokunulmazlık kararını 31 Ocak'ta verecek

Komisyon, Türkkan ile Başarır'ın dokunulmazlık kararını 31 Ocak'ta verecek
Yayınlanma:
A+ A-
İYİ Partlili Lütfü Türkkan ve CHP'li Ali Mahir Başarır'ın dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin hazırlık komisyonunun kararı 31 Ocak'ta verilecek.

Artı Gerçek - İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ve CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın dokunulmazlıklarının kaldırılması istemiyle kurulan TBMM Hazırlık Komisyonu, iki milletvekilinin yazılı savunmalarını inceledi. Komisyon Başkanı Ali Özkaya, vekillerle ilgili kararı 31 Ocak'taki toplantıda vereceklerini söyledi.

CHP, İYİ PARTİ VE HDP KATILMADI

TBMM Hazırlık Komisyonu, AKP Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya başkanlığında toplandı. Komisyonun CHP, İYİ Parti ve HDP'li üyeleri ise toplantıya katılmadı. CHP'li Başarır ile İYİ Parti'li Türkkan sözlü savunma yapmadı. Komisyon da dün kendilerine gelen yazılı savunmaları inceledi.

TÜRKKAN VE BAŞARIR SÖZLÜ SAVUNMA YAPMADI

Toplantı sonrası açıklama yapan Komisyon Başkanı Ali Özkaya, Başarır ve Türkkan'dan gelen yazılı savunmaları değerlendirdiklerini belirterek, "Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın 17 sayfalık savunmasını okuduk. Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın ise, 'Size savunma vermiyorum' yazısını okuduk. Videoların tamamını izledik. Komisyondaki görüşmelerimize devam ediyoruz. Lütfü Türkkan'ın küfrettiği kişiyle ilgili, şehit yakını olup olmadığını ve hangi statüye sahip olduğunu Aile Bakanlığı'ndan sorma kararı aldık. Bir sonraki toplantımızı 31 Ocak Salı günü saat 15.00'te burada yapacağız. Bir eksiklik olmazsa o gün karar vereceğiz. Bir sonraki toplantımızda nihai kararı vereceğiz" dedi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ve İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın dokunulmazlıklarının kaldırılması istemiyle kurulan TBMM Hazırlık Komisyonu, geçen hafta 24 Ocak'a kadar yazılı, 25 Ocak'a kadar da sözlü savunma yapabilmeleri konusunda karar alındığını tebliğ etmişti. Türkkan ve Başarır, dün yazılı savunmalarını komisyona sundu.

NE OLMUŞTU?

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Türkkan’ın ölen askerin yakınına "hakaret" ettiği, CHP Mersin Milletvekili Başarır’ın da, Yalova'da mahkeme heyetine, "müdahale ettiği" suçlamalarıyla iki milletvekilinin haklarındaki fezlekeler TBMM’ye gönderilmişti. TBMM Anayasa-Adalet Karma Komisyonu, Hazırlık Komisyonu kurulmasına karar vermişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar