Kulis: AKP'ye küskün seçmenin oyları MHP'ye gidecek

Kulis: AKP'ye küskün seçmenin oyları MHP'ye gidecek
Yayınlanma:
A+ A-
Yaşam pahalılığı ve enflasyon nedeniyle AKP’ye kırgın seçmen kitlesinin oylarının 2023 seçimlerinde MHP’ye kayabileceği dillendirilirken, MHP cephesinden de iddialı bir seçim hedefi geldi.

Kamuoyu araştırmaları ve seçim anketlerinde Cumhur İttifakı’nın oy kaybı yaşadığı tespit edilirken, "baraj altında kalacağı" ifade edilen MHP’nin 2023 seçimlerinde parlamentoda daha çok milletvekili çıkarmayı hedeflediği öğrenildi. Önümüzdeki seçimlerde AKP'ye küskün seçmenin oylarının da MHP'ye kayabileceği dillendiriliyor. 

ORC’nin en son 51 ilde toplam 5 bin 310 kişi ile yüz yüze görüşerek yaptığını açıkladığı ankette AKP’nin oyu yüzde 27.3; MHP’nin oyu yüzde 6,1 gösterilmişti.  MHP cephesinde ise tablonun 2018 yılındaki seçimleri andırdığı görüşünün hâkim olduğu belirtiliyor. MHP ile AKP arasındaki oy geçişkenliği 2018 seçimlerinde de kendini hissettirmiş, daha önceki seçimlerde AKP’ye oy veren seçmenlerin 2018’de MHP’ye kaydığı, yaşam pahalılığı ve yüksek enflasyon nedeniyle AKP’ye kırgın bir seçmen kitlesinin olduğu belirtildi.

‘MHP, 2023’TE MECLİS’TE DAHA FAZLA VEKİLLE TEMSİL EDİLECEK’

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Sivas’taki mitingi, "AKP’ye kırgın olan seçmenin 2023’te de MHP’ye kayabileceğini" gösterdiği belirtiliyor. Mitinge gelen ve AKP’li olduklarını söyleyen seçmenlerin birçoğu, parlamento seçimlerinde "tercihlerini MHP’den yana kullanabileceklerini" ifade ediyor. MHP kanadı ise "2023’te MHP, parlamentoda daha fazla milletvekili ile temsil edilecek" yorumunu yapıyor.

AKP Genel Merkezinde de partiye kırgın AKP seçmeninin olduğu, bu nedenle partinin oyunda düşüş gözlendiğinin konuşulduğu öğrenildi.

‘İTTİFAKLAR ARASI ARTIK OY OLMASAYDI…’

2023 seçimlerinde Nisan 2022’de iktidarın TBMM’den geçirdiği Seçim Yasası uygulamaya girecek. Yasada yapılan "artık oy" düzenlemesinin "daha çok MHP’ye yarayacağına" işaret ediliyor. Buna gerekçe olarak da Osmaniye gösteriliyor. Bahçeli’nin de memleketi olan Osmaniye’de, 2018 seçimlerinde MHP’nin daha önce iki olan milletvekili sayısının bire düştüğüne dikkat çekiliyor.

MHP’de, "İttifaklar arası artık oy söz konusu olmasaydı MHP, 2018’de Osmaniye’den iki milletvekili çıkaracaktı. Ancak ittifak içi oyların bölüşümü nedeniyle MHP’nin çıkarması beklenen bir milletvekili İYİ Parti’ye gitti" değerlendirmesinin yapıldığı aktarıldı.

Öne Çıkanlar